Uçak bileti alırken dikkat etmeniz gereken noktalar

İlk defa uçak yolculuğu yapacak olan insanlar doğal olarak bir tedirginlik hissederler, diğer yolculuk şekillerinden farkı bulunmayan uçak yolculuğu için bilmeniz gereken önemli noktaları sizlerden için düzenledik. Kendi içinde sınıflandırarak, tedirginliklerinizi gidermenize yardımcı olmayı istiyoruz.

Uçak Bileti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İlk kez uçak yolculuğu yapacaksanız, öncelikle bilet alırken uçak bileti kampanyalarını ve fırsatlarını mutlaka değerlendirmelisiniz. Bunun içinde fiyat karşılaştırma sitelerinden yardım alabilirsiniz. Bütçenize uygun uçak biletini bularak, internet üzerinden kredi kartı ile bilet alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bilet alırken ise, gidiş- dönüş olarak biletinizi almanız ciddi bir kazanç sağlar. Aynı zamanda biletinizi alırken kendiniz ve varsa diğer yolculara yönelik tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girmeye özen gösteriniz.

Bilet Alındıktan Sonra Yolculuk İçin Yapılacak Hazırlıklar

Biletinizi aldıktan sonra bagaj hazırlığı sırasında iki türlü bagaj hazırlayabilirsiniz. Normal yolcu bagajı denilen 15-20 kg ağırlığındaki bavullarınız ücretsiz olup, bagajınızı check-in sırasında görevlilere teslim edebilirsiniz. Eğer bagaj ağırlığınız bu miktarı geçiyorsa ek ücret ödememek için kabin bagajı olarak yanınıza alabilirsiniz. Kabin bagajı olarak bavullarınızı yanınızda taşıyabiliyor olmanızın en büyük avantajı, iniş sırasında bagaj beklemek için ekstra bir zaman kaybetmezsiniz.

Biletinizi aldıktan sonra uçuş saatinden 24 saat önce başlayan check-in işlemini yaparak hem koltuk numaranızı belirler, hem de kimlik kontrolünüzün yapılmasını sağlayarak biniş kartınızı alabilirsiniz. Bu özellikle kabin bagajı şeklinde yolculuk yapacak olan kişiler için, sıra beklemek gibi  bir ektradan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Check-in sonrası uçuş detayları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Hangi kapıdan uçağa binebileceğiniz  gibi detayları öğreneceksiniz ve uçuş saatinden 1,5 saat öncesi  havaalanında olmanız faydalı olacaktır. Check-in sırasında aldığınız biletle bineceğiniz kapıya ait güvenlik kontrolüne gitmeniz bilet ve kimlik ile gerekli kontrollerden geçerek uçağa doğru ilerlemeye başlarsınız.

Kontrollerden sonra uçağınıza ait kapı numarasında sizi uçağa almalarını beklersiniz. Bazen otobüs ile gideceğiniz uçağa kadar bırakılabilirsiniz. Bu da yolculara kolaylık sağlamak açısından önemli bir hizmettir. Uçağa bindikten sonra her türlü sorununuz için kabin görevlilerinden yardım isteyebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir