Doğru havaalanına mı bilet aldınız kontrol edin

Zamandan tasarruf sağlaması nedeniyle online olarak bilet alma yaygınlaşmıştır, özellikle indirimli fiyatlara sahip biletler alınırken aceleci davranıldığı için, bilgilerin kontrol edilmesi yaşanabilecek olumsuzluklar için önlem almanıza yardımcı olacaktır.

Bilet İçin Nasıl Yanlış Havaalanına Tercih Edilebilir?

Bilet alırken aynı yönde bulunan ya da aynı şehirde birden fazla havaalanı olduğunu görebilirsiniz. Bu sayılar bazen iki bazen dört  hatta beşe çıkabilir. Bilet fiyatlarında karşılaştırma yapılırken birden fazla havaalanı varsa şehirde, bir tanesi diğerine göre daha uygun fiyatta bulunabilir ve fiyatın ucuz olması nedeniyle havaalanına dikkat etmeden biletinizi alabilirsiniz. Siz farklı bir tercih yaptığınızı fark etmeden, yanlış havaalanına gidip, hem biletinizin yanmasına sebep olabilir hem de bütün işlerinizin aksamasına sebep olabilirsiniz.

Örneğin, İstanbul ilimizden yurdumuzun her köşesine hatta dünyanın birçok yerine uçak seferleri mevcuttur ve şuan için İstanbul’da Sabiha Gökçen ve Atatürk Havaalanı olarak iki farklı havaalanı vardır ve genellikle Sabiha Gökçen Havaalanından kalkan uçak seferleri için, uçak bilet fiyatları açısından daha uygundur. Fiyatı kontrol ederken havaalanına dikkat etmemeniz durumunda yanlış bilet alabilir ve uçuş günü yanlış havaalanında bulunabilirsiniz.

Biletleri Mutlaka Kontrol Etmelisiniz

Bilet alım işlemleri sırasında girilen bilgilerin doğru olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Bilet alım sırasında sizden bir e-mail adresi talep edilir. Biletleme işlemini yaptıktan sonra e-mail adresinizi mutlaka kontrol edin. Çünkü alım işlemini yaptıktan sonra mailinize doğrulama için  ‘’doğrulama linki’’ gönderilir. Bu linki tıklayarak işlemlerinizi doğru olarak tamamlamış olusunuz.

E-mailinize gönderilen biletinize yönelik PNR kodu ile havayolu firmasının resmi internet sitesi üzerinde PNR kodu ile arama yaparak uçuş seferini kontrol edebilirsiniz. Eğer elinizdeki PNR kodu ile firmanın sitesinde bilet bulamıyorsanız, hemen havayolu firması ile irtibata geçiniz.

Eğer bilet ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız, kredi kartınızın ait olduğu bankayı arayarak ödemeyi direk iptal ettiriniz.

Satın aldığınız bileti de mutlaka 24 saat içerisinde teslim alınız ya da elektronik kodu onaylatmanız gerekir. Yoksa 24 saat içerisinde onaylanmayan biletler için, havayolu firmaları itiraz kabul etmez.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir