Promosyonlu Uçak Bileti Sorunları

Havayolu firmalarının yolcularına oldukça cazip ücretler karşılığında sunduğu promosyon uçak bileti iade ve iptal ile değişiminin olmaması gibi sorunları ile müşterilerine bazı sıkıntılar yaşatmaktadır. Düşük olması dolayısı ile havayolu ulaşımında oldukça fazla kişi tarafından tercih edilen promosyon uçak bileti özellikle seyahat zamanı tam net olmayanlar için bazı sorunları ve sıkıntıları barındırmaktadır. Havayolu şirketlerinin nerdeyse her uçakta belirli sayıdaki koltuk için geçerli olarak belirledikleri uygun fiyatlı, cazip biletlerdir. Cazip fiyatlarından dolayı oldukça fazla tercih edilen bu uçak biletlerinin en büyük çıkmazı iptal, iade ve değişiminin olmamasıdır. Satın alındığı andan itibaren iptal, iade ve değişim yapılamayan bu biletlerden istifade edebilmenin ilk şartı yolculuk zamanın değişmeyecek şekilde netleştirmektir.

Her uçakta belli sayıdaki koltuk için geçerli olduğundan promosyon biletler çok çabuk tükenmektedir. Tükenmeden uygun fiyatlı bu biletlerden faydalanabilmek için yolculuk zamanını mümkün olduğu kadar erken bir vakitte netleştirmek gerekir. Yolculuk ne kadar erken belirlenirse promosyon bileti alma o kadar kesinleşir. Bazı havayolu şirketleri bu biletlerdeki iptal, iade ve değişimi üzerinde değişiklik yapma hakkının firma adına saklı olmasından dolayı değişikliğe açık bir kapı bırakmaktadırlar. Müşterilerinin sıkıntı ve problem yaşamasını istemeyen havayolları parkur ve tarihe bağlı kısıtlamalar ile bazı çözüm yolları bulmaya çalışmaktadırlar. Her firmanın promosyon bilet şartları farklı olacağından bilet alım işlemlerinin gerçekleştirmeden önce muhakkak firmanın müşteri temsilcisinden ayrıntılı bilgi almak gerekir.

İnternet sitelerinden online alınan ve satış bürolarından alınan bu biletlerde iptal, iade ve değişiklik gibi işlemler havayolu şirketlerinin belirlediği şartlara göre değişiklik gösterecektir. Firmalara göre değişmekle birlikte iptal ve iade gibi konularda uçuş saatinize ortalama 2 saat kalana kadar işlem yapılmaktadır. Genellikle uçaklarda promosyon, ekonomi ve business class olmak üzere üç sınıf üzerinden bilet satışı yapılmaktadır. Ve bilet alırken onay verilmiş olan şartlar her sınıfa ve havayollarına göre değişmektedir. Özel bir nedenden dolayı bir değişiklik veya iptal işlemi söz konusu olduğunda direkt olarak onay verilen bu şartlar öne sürülmektedir. İade kesintisi veya cezaya maruz kalmamak için şartlar iyice okunmalı anlaşılmayan bir yer varsa müşteri temsilcisi aranarak ayrıntılı bilgi alınmalıdır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir