Havalimanı Servis Hizmetlerinin Kalitesi

Havalimanı yolcularının alanlar arası servis hizmetlerinin sağlanması için farklı çözüm yolları bulmaktadır ki bu bazen kendi servis şirketi olabileceği gibi bazen de kalitesi alana yakışan farklı bir şirket olabilmektedir. Havalimanı ile farklı rotalar arasında gelen ve giden yerli ve yabancı yolculara servis hizmeti sunan şirketlerde aranan en önemli özellik hizmetlerinin kalitesi olmaktadır. Genellikle belli duraklarda yolcu alan veya belli duraklara yolcuları götüren bu servislerde personelin eğitimli, saygılı olmasının yanında araçların konforlu olması da ayrıca önemli olmaktadır. Havalimanı servisleri çok cüzi bir miktar karşılığında ulaşım sağlar iken farklı servis şirketleri vasıtasıyla çözüm yolları bulunmuş olan havalimanlarında ise farklı tarifeler geçerli olmaktadır.

Havaalanından havayolu firmaları kendilerini tercih eden yolcularına özel ücretsiz servis imkanı sağlamaktadır. Terminalin firma tarafından belirlenmiş bir noktasından alıp yine firma tarafından belirlenmiş noktasına bırakan bu servisler sadece belli duraklardan yolcu alıp belli duraklara yolcu bırakmaktadır. Sigorta ve sorumluluğu tamamıyla üstlenen üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları tarafından gerçekleştirilen otobüs servis hizmetleri terminal binası ile şehir merkezi arasında ulaşım sağladığı gibi ilçelere veya havalimanı olmayan ve hava ulaşımını bir merkezden gerçekleştirmek zorunda olan iller arasında da taşıma yapmaktadır. Olumsuz hava şartları, trafik yoğunluğu, kaza veya benzeri herhangi bir aksilik yaşandığında sağlayıcı firmanın yolcuların uçaklarını kaçırmaması için alternatif bir seçenek bulmaktadır ki bu durum ek ücrete tabi olmamaktadır.

Havaalanından özellikle iller veya ilçeler arasında kaliteli hizmet sağlayan otobüs hizmetinden yaralanabilmek için firmadan firmaya değişmekle birlikte ortalama 24 saat içinde rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Rezervasyon yaptıramayan yolcular geçerli uçak biletleri olduğu müddetçe ve koltuk durumuna bağlı olarak kabul edilirler. Otobüs servis hizmetine ihtiyacı olduğu halde rezervasyon yaptırmamış olanların firma bürosuna, müşteri temsilcilerine veya yetkililerine ulaşması yeterli olacaktır. Otobüsteki bagaj hakkı belli bir miktar ile sınırlı olup bu sınırı aşan kişilerin masrafını ödemek kaydı ile bağımsız teslimat hizmeti kullanılarak ulaşım sağlanmaktadır. Hizmet kalitesi gereği tarifesinde belirlenen saatte hareket eden bu servislerin ulaşımda aksaklık yaşanmaması için kullanıcılarını saatlere dikkat etmeleri özellikle istenmektedir. Ayrıca sadece belirlenmiş duraklarda duracağı da unutulmamalıdır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir