Başlıca Uçak Bileti Sorunları

Uçak bileti alırken Başlıca Uçak Bileti Sorunları ve dikkat edilmesi gereken başlıca bazı hususlar vardır ki bu hususlara dikkat edilmediği zaman alan kişiler bazı sorunlar yaşayabilmektedir ki bu sorunları çözmek bazen kolayken bazen zorlu olabilmektedir. Uçak bileti sorunları içerisinde bulunanlardan başlıca olanları biletin doğru havalimanına alınıp alınmadığı ve biletin şartlarının nasıl olduğu ile bilgilerin doğru yazılıp yazılmadığıdır. Yolcunun uçuş yapacağı bölgede veya şehirde iki veya daha da fazla havalimanı olabilir. Bundan dolayı yolcunun bileti doğru havalimanından doğru havalimanına aldığından emin olması gerekir. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan uçacağını düşünen bir kişi Sabiha Gökçen olarak aldı ise uçağı kaçırmak biletin yanması gibi sıkıntı ve sorunlar ile karşılaşması muhtemeldir.

Başlıca Uçak Bileti Sorunları

Bagaj işlemleri, ckeck-in işlemleri, yemek ve benzeri ek servisleri biletlerin şartlarına göre değişmektedir. Bazı havayolu firmaları çok uygun fiyata bilet satarken ek servis olan bagaj, check-in, yemek gibi imkanları ücrete tabi tutmaktadır. Çok uygun fiyata bilet aldım diye düşünen yolcu havalimanına gidip bagajlarını teslim etmek isterken, check-in işlemlerini yaptırırken veya uçakta yemek ikramı alırken ek ücretler ile karşılaşabilmektedir. Bu ücretlerle çok ucuz olan biletin maliyeti ciddi oranda artabilmektedir. Bundan sebep ile sonrasında mağduriyet yaşamamak ve rahat bir yolculuk geçirmek için bilet alırken şartlarına neyin dahil olup olmadığına azami derecede dikkat etmekte fayda olacaktır. Veya alınan biletin şartları iyice okunmadan havalimanına gidilmemelidir.

Uçak bileti alırken hangi havalimanından hangi havalimanına uçulduğuna, şartlarına dikkat edildiği gibi uçağa girilen isimlere özellikle dikkat edilmelidir. Çünkü havayolu ulaşımı ile ilgili şu kaide asla unutulmamalıdır ki satın alınan biletler asla başka birine devredilemez. Yani bilette farklı bir isim yazarken bir başkası o kişi yerine asla uçamaz. Bu duruma engel olmak inin firmalar isim ve soyisim konularına ciddi manada özen göstermektedir. İnsanlık hali olarak ı yerine bazen i yazmak gibi küçük hatalar yapılabiliyor. Şayet bu hatalarda isim tamamen değişmiyor ise sorun olmayabilir. Fakat isim ve mana tamamen değişiyor ise hatayı yapan yolcunun en kısa süre içinde firmanın müşteri temsilcisi ile görüşmesi gerekmektedir. Aksi takdirde uçağa alınmama, yolculuğu gerçekleştirememe ihtimali bulunmaktadır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir