Uçuş seferleri öncesi ulaşım hizmetleri

Uçuş seferleri öncesi hava yoluna ulaşım hizmeti sunan havayolu şirketleri bulunmakta ve belirli bir ücret ödeyerek veya ücretsiz bir şekilde hava yoluna ulaşım sağlanmaktadır. Bazı hava yolu şirketlerinin her sınıf yolcunun kullanabileceği hava yoluna ulaşım sağlayan ücretsiz servisleri olduğu gibi özel olarak istenilen konumdan yolcunun alınıp havaalanına ulaştırıldığı hizmetleri de bulunmaktadır. Türkiye’nin bazı illerinde havayolu şirketlerinin servisi dışında havaalanının sağladığı servisler de mevcuttur. Bu servislerden yolcular ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Bu şekilde, genelde şehir merkezine uzak konumda olan havaalanlarına ulaşım kolaylaşmaktadır.

Hava yolu şirketlerinin sağladığı servisler her sınıf yolcu için ücretsizdir. Bazı durumlarda örneğin; vip yolcular için özel araba hizmeti verilmektedir. Vip yolcular uçuş seferleri öncesi özel ulaşım hizmeti aldığı gibi havaalanında karşılama ve uçuş işlemlerinin görevli kişiler tarafından yapılması da sağlanır. Uçuş seferine başka firmaların verdiği ulaşım hizmetleriyle de gelinmektedir. Bu firmalar konumunuza göre ücret vermektedir. Rahat ve konforlu bir şekilde havaalanına ulaşım sağlanmaktadır. Tarifeli olarak yapılan uçuş seferlerinde havaalanına ulaşım çok önemli bir noktadır. Uçuş seferlerinin düzenli ve sistematik bir şekilde ilerlemesi için verimli bir ulaşım hizmeti sağlanması gerekmektedir. Bunu da havaalanları ve hava yolu şirketleri sağlamaktadır.

Uçuş seferleri; tarifeli ve tarifesiz olmak üzere iki kola ayrılmaktadır. Tarifeli uçuşlar ülkeler arasında yapılan seferlerin bir anlaşmaya dayanarak yapıldığı uçuşlardır. Günde kaç uçuşun yapılabileceği, hangi havaalanına inişin sağlanacağı, günün hangi saatlerinde uçuş izninin olduğu ve ne tür düzenlemelerin yapılacağını tarifeli uçuşlarda belirlemek gerekir. Talep edilen bir tarifeli uçuşa hiçbir devlet izin vermek zorunda değildir. Tarifesiz uçuşlar ise kişilerin herhangi bir anlaşma yapmadan sefer düzenlediği uçuşlardır. Bir seferlik olan uçuşlar, özel uçaklarla yapılan uçuşlar tarifesiz uçuş olarak değerlendirilebilir. Tarifesiz uçuşlar özgürlüğün engellenmemesi sebebiyle reddedilmemektedir. Ülkemizde yolcular genel olarak tarifeli uçuşlarla yolculuk yaptığından, havaalanına ulaşım ve uçuş hizmetleri yolcuların kaliteli bir sefer geçirmelerini etkilemektedir. Havaalanlarının servisleri veya yolculuk yapılacak hava yolu şirketinin servislerini kullanarak uçuş seferi öncesi ulaşım sağlanır. Ayrıca özel aracıyla havaalanına ulaşan yolcular için ücretsiz otopark hizmetinin bulunduğu hava yolu şirketleri de bulunmaktadır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir