Uçuş hizmetlerinin ayrıntılı kapsamı

Havayolu şirketlerinin kısa ve uzun uçuşlar olmak üzere yemek dışında verdiği ek hizmetler değişiklik göstermektedir ve hava yolu şirketlerinin resmi sitelerinde ek hizmetleri inceleyebilirsiniz. Uçuş hizmetleri genel anlamda uzun seferlerde ihtiyaç duyulan hizmetlerdir. Bunlardan ilkinde uçuş esnasında yemek ve içecek servisi yer almaktadır. Bazı havayolu şirketlerinde bu hizmet için ek ücret ödense de çoğu şirket ücretsiz olarak yemek servisi yapmaktadır. Ayrıca bazı hava yolu şirketleri özel yemek hizmeti de vermektedir. İstenilen yiyecek ve içecekler uçuştan 24 saat önce bildirilirse hazırlanıp yolcuya servis edilebilir. Yolcunun bileti Business veya birinci sınıfsa menüden istediği yemeği seçebilir. Her hava yolu şirketinin yemek menüsü farklıdır. Ayrıca dönemsel olarak menülerde değişiklikler yapılarak menünün istekleri karşılaması sağlanmaktadır. Uçuş hizmetleri biletin sınıfına göre ücretsiz veya ek ücretle talep edilmektedir.

Sınıf sınıf değişiklik gösteren uçuş hizmetleri; televizyon veya film izleme seçeneği, radyo dinleyebilme, oyun ve çocuk kanalları, sesli kitap dinleyebilme imkânı, koltuk genişliğinin büyük olması, kitap okuma ışığı bulunması, elektrikli cihazlar için güç kaynağı sağlanması, ayak dinlendirme aparatının koltuklarda bulunmasıdır. Bu hizmetler hava yolu şirketlerinde farklılık göstermektedir. Ayrıca biletinizin sınıfına göre bu hizmetleri alıp alamayacağınız belirlenir. Örneğin ekonomi sınıfıyla Business sınıfının koltuk genişliği bazı hava yolu şirketlerinde değişiklik göstermektedir. Bu tür hizmetler uzun süren uçak yolculuklarında yolculara büyük yarar sağlamaktadır. Böylece uzun mesafe seferler keyifli bir şekilde geçmektedir.

Bazı hava yolu şirketleri uçuş anı dışında da yolcularının rahatlığını düşünmektedir. Uçuş sonrası hizmetler veren hava yolu şirketleri mevcuttur. Gidilecek olan şehir için otel rezervasyonu hizmeti alınabilir. Böylece uçak biletinin yanında gidilecek şehirde konaklanacak otel de kolayca ayarlanabilmektedir. Eğer gidilecek şehirde araç kiralama düşünülüyorsa uçuş sonrası hizmetler arasından araç kiralama hizmetinden yararlanılabilir. Bu şekilde gidilecek olan şehre gelir gelmez aracınız hazırlanmış olacak ve araç kiralama için zaman kaybı olmayacaktır. Vize şartı bulunan ülkelere uçuş için gerekli işlemleri takip etme hizmeti de bulunmaktadır. Uçuş öncesi ek bagaj satın alınabilir veya koltuk seçimi yapılabilir. Ayrıca havayoluna gidiş için ulaşım hizmeti de bulunmaktadır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir