Uçak seferlerinde yemek menüleri nasıldır?

Genel olarak bakıldığında her uçak firmasının konforu dışında özenle hazırlanmış lezzetli yemek menülerinden de sıkça bahsedilir ve yolcuların istekleri doğrultusunda menüler yeniliklere uğramış dönemsel farklılıklar kazanmıştır ama uçuş süresi ve yolculuk edilen uçuş sınıfına göre yemek menüleri değişiklik göstermektedir. Uçuş süresi 1 saatten fazla olmayan bir seferle 6 saatlik bir yolculuk arasında ikram farkı vardır. Binlerce kişinin beğenebileceği bir menü sunmak kolay olmadığı için çeşitli araştırmalar yapılarak uygun catering şirketleriyle çalışılır.

Havayolu şirketlerinin çoğu yemek servisi için herhangi bir ücret talep etmez. Bazı havayolu şirketlerinde bu durum tam tersidir ve yiyecek içecek servisleri için ek ücret ödemeniz gerekir. Genel olarak ekonomi sınıfı yemek menüleri zeytinyağlılar ve sandviç gibi hafif yiyeceklerden oluşur. Bazı firmalar bu ikramlara ek olarak tatlı servisi de yapmaktadır. İçecek olarak yolcu isteğine bağlı servis yapılmaktadır. Uçaklarda özel talep ile yemek tercihi de yapılabilir. Uçak bileti alırken yiyecek ve içecek seçimi özel olarak belirlenebilir. Bu özel seçenekleri pek çok havayolu şirketi sağlamaktadır. Bu seçim için ek ücret ödenmesi gerekir. Ve yemek seçimi 24 saat içinde yapılmalıdır. Böylece uçakta bulunmayan yiyecekler temin edilmektedir. Eğer bir yiyeceğe karşı alerji durumu varsa bunun da belirtilip kullanılmaması sağlanabilir. Yemek menüsü dışında içecek servisi de çoğu firma tarafından ikram olarak verilmektedir. İniş ve kalkış anları dışında uçuş ekibinden içecek servisi istenilebilir. İçecek servisi sınırsız olarak bazı hava yolu şirketlerinde sınıf fark etmeksizin herkese verildiği gibi bazılarında ise ek ücretle içecek servisi sınırsız olarak seçilebilir.

Ekonomi sınıfı dışında Business ve birinci sınıf yolcu biletlerinde yemek menüleri değişiklik göstermektedir. Bu sınıf biletlerde yemek menüsünde ki çeşitlilik artmaktadır. Sıcak veya soğuk aperatifler, ana yemek ve yemek servisi öncesinde içecek ikramı bulunmaktadır. Business ve birinci sınıf yolcuların yemek menüleri havayolu şirketlerinde değişiklik göstermektedir. Bu uçuş biletine sahip yolcular çoğu firmada yemek için ek ücret ödemezler. Uçaklarda yemek menüsü dönem dönem değişikliğe uğradığından uçak bileti alırken havayolu şirketinden yemek menüsü hakkında bilgi alabilirsiniz. Uçuş süreniz ne kadar olursa olsun bir şeyler atıştırarak keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir