Promosyonlu Biletler İçin Servis Hizmetleri

Havayolu ulaşımında faaliyet gösteren şirketler müşteri potansiyelini artırma ve kar marjını daha üst seviyelere çıkarabilme adına promosyon biletler satışa sunmakta olup bu biletler için sunulan servis hizmetleri normal bir uçuşa göre farklılık arz etmemektedir. Ekonomi veya business sınıfı seferler için geçerli olabilen promosyon biletleri sınırlı sayıda koltuklarda uygulandığından bilet sahiplerinin sadece uçuş bütçesinden tasarruf edebilmesi mümkün hale gelmektedir. Havayolu firmaları promosyon bilet ile ilgili koşullar üzerinde değişiklik veya iptal gibi haklarını saklı tutar ancak yolculara sunulan hizmetlerde standart dışı uygulamalar görülmemektedir. Uçuş mesafesi ve yolculuk süresine bağlı olarak kahvaltı ve diğer öğünlerde verilen yiyecek ve içeceklerin niteliği ile sayısı değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca kahve, kek ve sandviç gibi ürünlerle de snack öğünü hizmeti müşterilerin beğenisine sunulmaktadır.
Promosyon bileti edinen yolcuların aldığı biletlerle değişiklik ya da iptal etme gibi hakları bulunmamakta olup sadece kendisine verilecek hizmetler ile ilgi varsa özel isteklerini belirtmeleri gerekmektedir. Havayolu şirketleri tarafından belirlenecek promosyon bileti ile ilgili koltukların cam kenarı ya da çıkış noktası gibi yerlerde bulunup bulunmayacağı ve bu koltukların diz mesafesi geniş koltuklar gibi ergonomik koşullara uyum sağlayıp sağlamayacağı şirket takdirine bağlı olan bir husustur. Canlı televizyon izleme, internet hizmetinden yararlanabilme, laptop ve akıllı telefon kullanımı için şarj ünitelerini kullanabilme gibi haklar da ilgili havayolu şirketinin acenteleri veya müşteri hizmetlerinden alınacak bilgiye bağlı olarak değişkenlik gösterebilen bir husustur.
Ülke içerisinde ve dünyada havalimanları sayısının artış göstermesi, havayolu ulaşımın daha kısa ve güvenli bir seyahat türü olmasından ötürü bu sektöre yönelim gösteren müşteri sayılarında yaşanan artışlar ve firmalar arası rekabet koşulları promosyon biletlerinin yaygınlaşmasında önemli bir etkendir. Havayolu firmaları promosyonlu bilet alan müşterilerine sundukları imkanlar doğrultusunda hem düşük bütçelerle seyahat ederek diğer tatil harcamalarından tasarruf etmesini sağlamanın yanı sıra sunduğu hizmetlerin kalitesi ile ilgili yolcularını firmaya bağlayacak ve firmanın sektörde emin adımlarla büyümesini sağlayacak adımlar atmaktadır. Yenilikçi anlayış doğrultusunda ve ortaya çıkabilecek beklentilerle gelecek dönemde pozitif gelişmelerin yaşanması muhtemel olacaktır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir