Havalimanı rezervasyon işlemleri

Çok daha önceden de yapılabilindiği gibi havalimanı sınırları içerisinde de halledilebilen rezervasyon işlemleri için tüm şirketler kendi koydukları kurallar çerçevesinde yolculara yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Bunun sebebi ise genel bir rekabet ve kendi yolcularını rahat ettirme politikalarıdır. Konuya bu açıdan bakıldığında, bireyin havalimanındaki tüm hak ve işlemleri yapacakları rezervasyon da dahil olmak üzere havayolu şirketleri üzerinden belirlenir.

Havaalanlarında rezervasyon işlemini gerçekleştirdiğinizde lütfen kontrol etmeyi unutmayınız. Üzerlerinde çoğu zaman koltuk, bagaj ve yemek gibi ayrıntılara da yer verilir. Daha sonradan pişman olmamak açısından dikkatle incelemenizde fayda var. Ayrıca ücretli rezervasyon gibi birçok fırsattan yararlanmak istiyorsanız, firmaların internet sitelerini ve size gelen bilgilendirme e-postalarınızı takip edin. Şirketler belli aralıklarda müşterilerine özel kampanyalar hazırlamaktadırlar. Eğer bu tip avantajlardan faydalanmak istiyorsanız, önceden ödeme yapacağınız ücretli rezervasyonlardan mutlaka faydalanmalısınız. Bunlardan başka önceden rezervasyon yaparak edindiğiniz PNR numarası ile birlikte havalimanına girişinizde biletlerinizi satın alabilirsiniz. Erken rezervasyon vakitleri genel olarak 355 gün ile son 24 saat aralığındaki zaman kavramları ile neticelendirilmektedir.

Çoğu yolcunun bilmediği bazı tanımlar vardır. Bilinmesi halinde herhangi bir sorun durumunda söz konusu problem halinde bilgi sahibi olmuş olursunuz.
• Etkin olmayan rezervasyon
HX, PN, NO, UN, TK, SC, US, UC ve WK kodları ile rezervasyonda kalan segmentler
• Grup rezervasyonu
Havayolu şirketine göre değişmekle birlikte tek PNR’da en az 5 ve üzeri yolcuyu kapsayan rezervasyon türü
• Mükerrer rezervasyon
Aynı yolcu için, her parkurda aynı ve yakın tarihler için oluşturulan rezervasyon
• No – Show
Rezervasyonunu onayladığı ve ücretini de ödediği halde, yolcunun uçuşa katılmadığı başka bir rezervasyon türü
• Tekrarlayan rezervasyon
Verilen opsiyonun sürekli geciktirildiği ya da satış kotasının dolumu adına sürekli oluşturulup iptal edilen rezervasyon türü
• Pasif rezervasyon
Rezervasyonun orjinalinin havayolu sisteminde bulunduğu ve GDS sisteminde biletleme amacı ile girilen ancak aktif olmayan rezervasyon türü
• Same day
Uçuşa 24 saat kala oluşturulan ancak biletlenme işlemine dökülmeyen rezervasyon türü

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir