Havalimanı buluşma noktaları

Havalimanlarında yolcuların kendilerini karşılamaya gelenler ile rahatlıkla ve sadece aynı noktada karşılaşmalarını sağlayan önceden belirlenmiş alanlar buluşma noktalarını oluştururlar. Bu noktalar bazı havaalanlarında kafe ve restoran gibi yerler de olabilmek ile birlikte buluşmak için gayet uygun zemini oluştururlar. Bu gibi yerlerde sık sık gülümseyen ve heyecanlı yüzlere rastlayabilirsiniz.
Havaalanının m2 cinsinden büyüklüğüne göre değişebilen bu yerler ortak kullanıma uygun olabilirler. Ancak havalimanı ne kadar büyük olursa iç ve dış hatlar için farklı buluşma alanlarının oluşturulması da o oranda büyük olmaktadır. Lütfen uçak hizmeti alacağınız alanları önceden araştırın ve bu gibi bilgileri edinmiş olun. Önceden zaman bulamamışsanız da terminallerde bulunan krokileri dikkatle inceleyebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz noktalar haricinde gelen yolcular ile buluşmak için en uygun alanlar danışma masaları, terminal binalarının çıkış kapıları ve alışveriş noktalarıdır. Her havaalanında anlattığımız bu yerleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak yine de uçuş gerçekleşmeden, size doğru yola çıkan yakınınızla irtibat kurarak bir yerde sözleşmeniz sizin için büyük bir rahatlık olacaktır. Ayrıca bazı havaalanlarında ayrıcalıklı misafirler için hazırlanmış özel misafir karşılama görevlileri bulunmaktadır. Bu görevliler genellikle önceden belirlenen buluşma noktalarında beklemekte ve gelen yolcularını karşılayarak rehberlik imkanı sunmaktadır.
Esenboğa Havalimanı’na iniş yapacak bir uçakta iseniz geldiğiniz katta, çıkışa yakın buluşma noktaları belirlenmiştir. İç ve dış hatlar için iki ayrı bölüm bulunmaktadır. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda ise dış hatlar için gidiş ve gelişlerde kullanılabilecek iki ayrı nokta belirlenmiştir. Buluşma noktaları geliş katlarındadır. Buradaki monitörleri kullanarak tüm yolcular onları karşılamaya gelen kişileri kolaylıkla bulabilmektedirler. Burada yolcunun isim ve soy isim bilgileri 40 dakika boyunca ekranda görülmektedir. Bu uygulamanın sebebi ise danışma noktasının yükünün azaltılması, anons yoğunluğunun en aza indirilmesi ve yolculara daha modern çözümler bulma amacıdır. Yolcuların karşılanması ve güvenle yakınlarına ulaştırılmasını sağlayan bu sistem ile birlikte terminal içerisindeki gürültü seviyeleri de kolaylıkla azalmaya başlamıştır. Bu sayede havaalanlarında yaşanabilecek birçok problem daha en başında engellenebilmektedir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir