Havaalanı ulaşım hizmetleri

Havaalanlarına yönelik ilginin artması ile birlikte daha da önemli hale gelen bir başka konu da ulaşım unsurları ve hizmete yönelik yeni anlaşmalar sağlanması üzerinde şekillendirilmektedir. Çünkü gelişen hava yolu ile yolcu taşımacılığı, dikkatlerin bu yöne çevrilmesine neden olmuş ve ulaşım adına sağlanabilecek tüm hizmetlerin havaalanı yetkililerince sınırlandırılması yolcu açısından da daha verimli bir seçenek haline gelmiştir.

Havalimanlarının lokasyonları sebebi ile yolcuların şehir içi toplu ulaşım aracı kullanmaları, onların açısından hem zahmetlidir hem de yeterli gelmemektedir. Bu yüzden farklı ulaşım araçları temin etmeleri gerekir. Ancak ufak bir örnek vermek gerekirse, İstanbul’dan Ankara’ya sadece bir toplantı için gelen birinin eğer toplamda 4 saatlik bir süresi var ise tabi ki araba ya da özel bir aracı da yanında getirmesi gibi bir durum söz konusu olamayacağından dolayı kendine yeni ve farklı ulaşım araçları seçmesi gerekecektir. Durum bu kadar açıkken de hava yolu şirketleri yolcu ve tarifelerini esas alarak misafirlerine özel araçlar tahsis edebileceği gibi, ayrıca araç kiralama hizmetleri de sunmaktadırlar. Bununla birlikte aynı yolu tercih etmeyecek olan misafirler için özel taksi, VIP araç ya da ücretli servisleri de kullanabilecekleri söylenebilir. Tüm usul ve esaslar SHMD tarafından hazırlanan SHY-22 Yönetmeliği’ne göre ayarlanmaktadır.

Ulaşım araçlarının kullanımları sadece havaalanına giriş ve çıkışlarla sınırlı değildir. Uçak iniş ve kalkışları sırasında doğrudan limana giremeyen ve çıkamayan yolcuların güvenle içeri taşınması için de birtakım servis ve otobüslere gerek duyulmaktadır. Bu pencereden baktığımızda ise konunun ciddiyetini daha da anlayabiliriz. Özellikle sert hava şartlarında yolcuların konforu düşünülerek tasarlanan bu fikir, yeni girişimcilerin bu alana yönelmesine olanak tanımaktadır. Bu cazip pazarda yerini almak isteyen her firma havaalanı üst düzey yetkililerine konu hakkında teklif götürmekte ancak çok azı tutunabilmektedir. Bunun sebebi de yine bu yetkililerin, yolcuların refah düzeyini ve güvenliğini koruma altında tutmak istemeleridir. Ayrıca sadece yolcuların değil, tüm eşyalarının ve yanlarına aldıkları evcil hayvanları vb. varlıkların koruması da bu şekilde rahatlıkla sağlanmaktadır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir