Yıpranmış Uçak Bileti Kullanılabilir Mi

Her gün binlerce insan havayolları ile seyahat etmekte ve sık sık biletlerle alakalı sorunlarla karşılaşabilmekte ve bunlar arasında sıkça sorulan sorulardan birisi yıpranmış uçak biletinin kullanılabilir olup olmamasıdır. Herhangi bir şekilde yıpranmış olan uçak bileti uçağa binme esnasında herhangi bir problem yaratır mı, kullanılabilir mi? Bu sorunun cevabını bu yazıda inceleyeceğiz. Uçak biletinin yırtılması aniden herkesin başına gelebilecek olan bir durumdur. Yırtılma gibi bir durum fark edildiği an yapılması gereken ilk şey müşteri temsilcisi veya çağrı merkezinin aranmasıdır. Bu numaralar ne kadar erken aranırsa yolcunun mağdur olmaması için o kadar iyidir. Ne kadar erken davranırsanız o kadar fayda görürsünüz.

Yırtılan biletinizin Passenger Name Record (PNR) numarası yani isim kaydınız bulunmaktaysa, firmaya belirli bir ücret ödenerek yedek biletinizi elde edebilirsiniz. Yeni bir bilet almaktan daha uygun olmaktadır. Bazı durumlarda yedek bilet çıkarma konusunda sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunun sebebi ise PNR numarasının bulunmamasından dolayıdır. PNR denilen numara uçak bileti alındığı esnada yolcuya verilmekte olan harf ve rakamlardan oluşan bir dizi yazıdır. Bu kod sayesinde iptal ve iade işlemleri yapılabilir, değiştirme yapılabilir veya biletin çıktısı alınabilir. Eğer uçak biletiniz kaybolduysa veya yırtıldıysa PNR kodunu kaydetmiş olmanız sizi baya bir uğraştan kurtaracaktır. PNR kodunu ilgili kişiye söyledikten sonra uçuş bilgilerinizi tekrar elinize alabilirsiniz, hem de çok az bir ücret karşılığında.

Eğer biletinizi internet üzerinden aldıysanız bu PNR adı verilen kod e-mail aracılığı ile size bildirilir. Bu bakımdan bu e-mail saklanmalıdır. Bilgilerinizin istenmeyen ellere geçmemesi için bu PNR kodunuz gizli tutmalı ve kimseyle paylaşmamalısınız. Bu verilen kod check-in işlemleri için de kullanılmaktadır. Biletin kaybolması ya da yırtılması gibi risk içermeyen, arzu edilen yerden bileti elde edilebilen avantajlı bir yol olan e-bileti de tercih edebilirsiniz. E-biletler bilet sağlayan firmalar tarafından bilgisayarlarda saklanmaktadır. E-bilet sayesinde biletin kaybolması, çalınması veya yırtılması gibi problemlerin önüne geçilmiş, ekstra ücret ödemek ortadan kalkmış ve oldukça rahatlık sağlamıştır

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir