Uçuş Hizmetlerinde Müşteri Memnuniyeti

Her sektör de artan rekabet ortamı ile beraber özellikle dikkat edilmesi gereken noktalardan olan müşteri memnuniyeti her alanda olduğu gibi uçuş hizmetlerinde de kaliteyi belirleyici kriterlerin başında yer almaktadır. Müşteri memnuniyeti son dönem de uçuş hizmetlerinde oluşturulan iyileştirici etki ile birlikte oldukça yüksek seyretmektedir. Havacılık sektöründe tercih seçeneklerinin fazla olması, bu alanda tutunabilmeyi zorlaştırmaktadır ne yazık ki. Bundan dolayıdır ki; müşteriye hitap edip, ihtiyaçlara yerinde cevap verip, çözüm sunabilmek, müşteri için olumlu bir hava yaratacak ve tekrarlanan uçuşlarda mutlaka tercih edilen firma olarak 1 – 0 öne geçeceksinizdir.

Müşteri memnuniyeti bu derece önem arz ederken, peki firmalar olarak bu durumu fırsata çevirecek yöntemler neler olmalıdır? Yolcuların uçuşlarda karşılaştırdıkları her kriterde olumlu olarak ön planda olabilmek müşteri memnuniyeti konusunda belirlenen ilk hedef olmalıdır? Yolcuların hizmet satın alırken belirledikleri ve önemsedikleri bazı kriterler vardır. Fiyat, kullanılan teknoloji, firma hakkında kullanıcı yorumları, firmaların müşterilere sunduğu hizmetler bunlardan bazılarıdır. Teknolojinin günden güne geliştiği bir devirdeyiz malum. Bu durumda insanlar, bu yenilikleri araştıran, takip eden ve alanına yansıtan firmaları daha çok tercih etmektedir. Mesela yolculuk yapılan uçağın, teknolojik olarak üst düzey donanıma sahip olması, seyahatin kalitesini arttıracak ve tercih sırasında sizleri ilk sıralara yerleştirecektir.

Dikkat edilen bir diğer unsur da, fiyat konusudur. Fiyat hususunda da müşteri tarafından piyasa değerlendirmesi yapıldığı takdirde, ortalama, eş değer fiyat aralığının altında sunulan tarifeler, direk tercih sebebi olacaktır. Serbest piyasa ekonomisi altında, sürekli olarak en düşük tarifeyi tutturmak zor olsa da, en azından düzenli ve sık kampanyalar ile müşteri memnuniyeti çıtasını yükseltmek mümkündür. Bu şekilde müşterilerin firmanıza karşı olumlu tutum geliştirmeleri, uçuş hizmetlerinde olumsuz kullanıcı yorumlarını minimize edecektir. Bunun ne önemi var diye düşünüyor iseniz; pek çok alanda, pek çok kullanıcının hizmet öncesi kullanıcı yorumlarına, ne derece önem verdiği konusunu biraz ihmal etmiş olabilirsiniz. Zira ilk bakışta bu olumsuz bir durum gibi gelse de, aslında olumlu görüşlerinde müşteri memnuniyeti konusunda hızla yayıldığı bilgisi herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir