İç Hat Seferleri Uçuş Hizmetleri

İç ve dış hat uçuş kalitesi olarak her geçen gün daha da iyi olan hava yolu firmaları müşterilere sundukları hizmetleri sürekli güncellemektedir. Bu güncellemelerin sonucunda uçuş hizmetleri konusunda verim ve memnuniyet maksimum seviyeye yükselerek iç hat seferlerinde yüksek oranda havayolu ulaşımı tercih edilir duruma gelmektedir. Biz Türk insanları olarak, alışkanlıklarımıza bağımlı bir milletiz. Bu yüzden Türk insanının güvenini kazanmak oldukça kolay ancak tercihlerini değiştirmesini beklemekte bir o kadar zordur. Bu yüzdendir ki; uçuş hizmetleri konusunda uygulamalarımızın temelinde güven yer almalıdır.

Günümüzde hava yolu ulaşımı, özellikle iç hat seferleri bölümünde birçok sebebe bağlı olarak, artış göstermektedir. Bu artışı lehlerine bir ayrıcalığa dönüştürmek isteyen hava yolu şirketleri, uçuş hizmetleri konusunda hummalı bir çalışmaya yönelmişlerdir. Çünkü uçuş hizmetleri kalitesi, iç ve dış hatlar fark etmeksizin tercih yönünü belirlemektedir. Bunun farkında olan şirketler bu alanda sürekli yenilik getirmektedirler. Bunlarda bazılarını merak ediyor iseniz; birkaçına değinebiliriz. İç hat seferleri genel olarak kısa mesafeli uçuşlar olsa da, bu kısa sürelerde bile kalitenin hizmete yansıması, müşteriler tarafından hissedilebilen küçük ayrıntılardır. Örneğin; uçuşlarda ücretsiz ikram ve ücretsiz gazete, dergi vs yayın hizmeti, bu kısa sürenin nasıl geçtiğinin anlaşılamadan sonlandırılmasına vesiledir aslında. Önemsiz gibi görünse de, eğlenceli geçen bir yolculuk, bundan sonraki iç hat seferleri adına, firma için garanti bir yolcu demektir aslında.

Bir diğer önemli husus ise; bagaj teslimi sonrasında kabin ekibine, uçuş sonrası uçak kapısından teslim alınmak üzere bırakılan, bebek arabası, puset, taşıma koltuğu vs konusunda gerekli özenin gösterilmesi hususudur. Birçok hava yolu şirketi, müşteri memnuniyeti adına bu hizmeti vermektedir. Bu konu hakkında gerekli özeni gösteren firmalar, özellikle bebekli ailelerin tercih sebebi olmaktadır. İç hat seferleri, uçuş sonrası destekte, verilen uçuş hizmetleri açısından değerlendirilmesi gereken başka bir önemli noktadır. Şöyle ki; uçuş sonrası havaalanından il veya ilçe merkezine ulaşım, genellikle yolcuları strese sokan bir detaydır. Günümüzde birçok havayolu firmasının ortak olarak kullandığı veya sadece kendi müşterilerine özel, ücretli veya ücretsiz araç filosu bulunmaktadır. Bu da yine bu alanda kaliteyi arttıran minik ama etkili noktalardandır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir