Yanlış Uçağa Bindim Ne Yapabilirim?

Özellikle ilk uçuşlarda gerek panik gerekse heyecandan dolayı yanlış uçağa binilebilmekte ve durum erken fark edilirse yolcunun ne yapabileceği konusunda uyarılarak uçaktan indirilip doğru uçuşa yönlendirilmektedir. Durumun geç fark edilmesi halinde pilot konu hakkında bilgilendirilir ve eğer şartlar uygun ise havaalanına geri dönüş yapılır. Bu şekilde yanlış binen yolcu için bir kolaylık sağlanmış olurken, bir çok yolcu gideceği yere saatinde varamamakta ve şikayetler oluşmaktadır. Diğer bir seçenek ise yanlış binen kişinin uçağın gittiği havalimanında inmesi ve gideceği yere oradan devam etmesidir. Bu durumda da yapılan hata sonucunda kilometrelerce yol gidilmek zorunda kalınmaktadır. Her iki durumun sonuçları da çok hoş olmadığına göre böyle bir yanlışın olmaması için çok dikkatli olunmalı ve gerekli kontroller mutlaka yapılmalıdır.

Havaalanına girişten uçağa binilene kadar yapılan işlemler sırasında oldukça dikkatli olunması önemlidir. Biletlerin çok dikkatli bir şekilde kontrol edilmesi, uçuş saatinin, uçuşun nereye olacağının ve havayolu firmasının özellikle kontrol edilmesi gerekmektedir. Aksi halde erken fark edilemez ise telafisi maddi ve manevi açıdan sıkıntı yaratacak yanlışlıklar yaşanabilmektedir. Check-in işlemlerinden sonra biletinizde hangi kapıdan uçağa binileceği, hangi koltukta seyahat edilecek ise numarası belirtilmiş olmakta ve bunlarla birlikte bagaj fişiniz de yanınızda bulunmaktadır. Bütün bu işlemleri sakin bir şekilde yapabilmek için de uçuş saatinden bir ya da bir buçuk saat önce havaalanında bulunmaya özen gösterilmeli ve böylece de işlemlerin acele yapılmasından kaynaklanabilecek hatalar da engellenmiş olmaktadır.

Check-in işlemlerinden sonra kapı numarası tekrar kontrol edilerek, son derece dikkatli bir şekilde ilerlemeli ve güvenlik kontrolü sırasında nüfus cüzdanı ve pasaport yanınızda bulundurulmalıdır. Güvenlik kontrolünden geçildikten sonra uçuş kartında yazan kapıya doğru ilerlenmeli, tekrar kapı numarasını ve uçuş numarasını kontrol edildikten sonra uçağa alınmak için sıranın gelmesi beklenilmelidir. Büyük havaalanlarında uçak pisti geniş olduğu için bu bölgede yolcuların uçağa yürüyerek gitmesine güvenlik açısından izin verilmemekte olup yolcular otobüsler ile uçağa kadar götürülüp görevli eşliğinde uçağa bindirilmektedir. Tüm bu işlemlerin dikkatli bir şekilde takip edilmesi sonucunda hiçbir sorun yaşamadan doğru uçağa binip gidilmesi gereken yere güvenle seyahat edilebilmektedir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir