Yanlış tarihli uçak bileti satın almak

Ülke şartları dolayısıyla ne kadar iyi program yapılırsa yapılsın bazen hesaba katılmayan aksilikler yaşanabilir bu tarz bir durum karşısında yapılan uçak bileti rezervasyonu üzerinden tekrar değişiklik yapılmalıdır bu durum düzeltilemeyecek bir problem değildir, önemli olan duruma fark edildiği gibi anında müdahale etmektir. İnternet üzerinden alınan biletlerin iptal ve değişiklik işlemleri maalesef ki bilet satın alırken ki kadar kolay değildir. Dolayısıyla da bu tarz bir durum karşısında hızlı sonuç alınmak isteniyor ve bilet riske atılmak istenmiyorsa acente ya da yetkili bir satıcıdan bilet almak herhangi bir problem karşısında daha hızlı sonuç almak için daha doğru tercihtir.

Alınan uçak biletinde gidilecek şehir ve kişilerin ismi değiştirilemez bunun yanında bilet bir başka kişiye devredilemez ve biletin alındığı havayolu şirketi değiştirilemez. Bileti değiştirmek için ilk olarak havayoluna ve alınan biletin sınıfına göre 30TL’den başlayıp 300 TL’ye kadar olan ve gene havayolunun değişiklik ücreti ismini verdiği ücreti ödemek gerekir. Fakat bilet promosyon ya da ucuz uçak biletiyse buna izin verilmez bilet yanar. Bunun yanında daha önceden alınan biletin rakamı 100 TL ise ve değiştirilecek tarihteki biletin rakamı 300 TL ise arada oluşan 200TL’lik farkı havayolu yolcudan talep eder. Yapılabilecek bir diğer seçenekte bileti açığa aldırmaktır. Havayollarının koymuş olduğu kurallar dahilinde iç hat ya da dış hat fark etmezsiniz bedava ya da çok cüzi bir rakam karşılığında bilet açığa alınabilir.

Özellikle düşük tarifeli havayollarından satın alınan biletlerin çoğunda gerçekleştirilen değişikliklerde ek ücret talep edilmektedir. Özellikle tarih ve saat konusunda havayolları oldukça hassas davranmaktadır. Bunun yanında isim ya da soy isimde hata varsa bu durumda ekstra bir ücret ödemeden düzenleme yapılabilir fakat böyle bir değişiklik için 1-3 harf değiştirilebilir isim tamamen değişiyorsa havayolunun değişikliğe izin vermeyebilir. Yanlış girilen doğum tarihi de ek ücret gerekmeden düzeltilebilir. Düzenli havayollarından alınan uçak biletinde ise gidiş dönüşün yanlış seçilmesi halinde gün içerisinde ücretsiz olarak düzenlenebilmektedir. Bu tarz bir problem karşısında hiç vakit kaybetmeden havayolu ile iletişime geçip problemi anında çözmek gerekir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir