Uçuşa geç kaldım ne yapabilirim

Bazı aksilikler sebebiyle havaalanına geç ulaşılıp uçak kaçırılabilir, buda kişide sıkıntı, stres değişen yolculuk programı ve para kaybına sebep olur, böyle bir durum karşısında yapılması gerekenlerin başında vakit kaybetmeden havayolu firmasının bilet satış ofisine gitmek gerekir. Burada yetkili görevliye durum sakin bir şekilde anlatılır gereksiz yere panik yapılmamalıdır. Bilet sınıfları oldukça fazla olduğu için sistemin neye onay vereceği sakince beklenilmelidir, görevliler sistemin onaylamadığı bir durumu gerçekleştiremezler. Önemli noktalardan biri de alınan biletin sınıfıdır. Ekonomi, comfort ve business sınıfın iptal ve iade durumları farklıdır, fakat bilet ne kadar ekonomikse uçak kaçırıldığında yapılacak olan esneklik de o kadar zordur.

Kaçırılan uçak eğer gidiş yönündeyse ve seçilen tarife dönüş tarihinin değiştirilmesine olanak sağlıyorsa, dönüş bileti kullanılabilir, fakat her ihtimalde tarifeye bağlı olarak ödemenin yapılması gerekir burada da devreye gene seçilen biletin sınıfı girer. Çünkü gidiş bileti yanarsa otomatik olarak dönüş bileti de yanıyor sistem otomatik olarak uçuşun gerçekleştirilmeyeceğini düşünüp satılan koltuğu tekrardan satışa sunuyor. Uçağın kaçırılması durumunda ise paranın iadesi mümkün olmamaktadır. Böyle bir durum karşısında fark ücret ödeyip yeni bilet almak gerekir. Çoğunlukla tarife ücret iadesine izin vermese de havaalanı vergileri alınabilmekte bunun için biraz uğraşmak gerekebilmektedir.

Biletler gidiş-dönüş olsalar bile ayrı ayrı almak daha doğrudur çünkü uçağa yetişememe durumunda yanan bilet diğer bileti etkilememektedir. Bir başka alternatif ise esnek bilet almaktır, promosyon bilete göre daha fiyatlı olan biletlerde tarih değişikliği yapılabilmektedir. Uçağı kaçırmamak için dikkat edilmesi gerekenlerin başında ise zamanında havaalanında olmak vardır. Bu durumda ince hesap yapmayıp dışarıda geçirilecek zamanın havaalanında geçirilmesi en doğru karardır. Rahat rahat kimlik ve pasaport kontrolünden geçip keyifle uçuş zamanını beklemek stres olmama açısından önemlidir. Online check-in yapıp biniş kartını dijital olarak cep telefonuna kaydetmekte doğru bir tercihtir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de uçağın binileceği kapıdır. Kısıtlı zaman varsa yanlış kapı kaçırılan uçak anlamına gelebilir. Bazı durumlarda son anda kapı numaraları değişebileceği için dikkatli olmakta fayda var.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir