Uçaklarda koltuk değiştirmek mümkün mü?

Uçak seyahatlerinde konfor açısından düşünülecek en önemli kriter koltuk seçimi olmakta ve yolcu istediğinde kendisi adına seçilen koltuğu değiştirmek mümkün olmaktadır. Artık günümüzde uçakların tasarımlarına göre farklılık gösteren koltuk konforları ile ilgili sorunlar online check-in işlemleri sırasında koltuk seçimi sayesinde giderilebilmektedir. Check-in işlemi sırasında sistemin ücretsiz olarak atadığı koltuk, belirli bir ücret karşılığında değiştirilebilmektedir. Fakat koltuk satın alındıktan sonra tekrar bir değişiklik yapılması mümkün değildir. Ücretli koltuk seçimi uçuşa 48 saat kalana kadar geçerli olması da unutulmamalıdır. Ayrıca ücretli koltuk seçimi satın alındığında bu hak sadece işlemin yapıldığı uçuş için geçerli olmakta ve sadece kişi kendi adına kullanabilmektedir. Yolcu kendi iradesi dışında koltuk değişimi yapıldığında seyahat için iade başvurusu yapma hakkına da sahiptir.

Uçak modelleri aynı olsa dahi tasarımlar farklı ise yeni düzen en rahat koltuğun yerinin değişmesine neden olabilmektedir. Uçakta koltuk seçerken hangi kriterler önemlidir? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişmekte ve konfor herkes için farklı bir anlam ifade etmektedir. Eğer koltuk aralıklarının geniş ya da dar olması, koltuğun yatış miktarı sizin için konfor anlamına geliyorsa bu konuda şu örnekler verilebilir. Örneğin en ön sıradan alınan koltuklar ayak uzatabilme açısından oldukça dar olduğu için çok da rahat olmamaktadır. En arkadaki koltuklar ise hem dar hem de arkaya yatış açıları düşüktür. Ortadaki koltuklar bazen beşli olabilmekte burada da herhangi bir ihtiyaç anında kalkmak zor olabilmektedir. Acil çıkış kapılarının olduğu yerlerdeki koltuk aralıkları daha geniştir fakat bu koltukların da arkaya yatış oranları daha azdır.

Tercih için diğer kriterlerden biri ise uçakta ikram sırasının daha önce gelmesi yönündedir. Bunun nedeni uçakta servisin önden ve arkadan başlaması ve ortaya doğru devam etmesidir. Dolayısı ile yemek seçimi konusunda orta kısımda oturan yolcuların şansı bir hayli azalmış olmaktadır. Ayrıca uçakta yastık, battaniye gibi ekstra hizmetlerden yararlanmak adına da arka kısımda oturan yolcular daha şanslı olmaktadır. Manzara konusunu önemseyenler ise iyi bir görüş için uçağın kanatlarına yakın koltuklardan uzak durmaları gerekmektedir. Uzun yolculuklarda iyi bir uyku çekmek isteyenler ise pencere kenarını tercih edebilirler. Bu şekilde hem koltuklara baş dayamak açısından daha fazla yer sağlaması hem de diğer yolculara yer vermek için kalkmak gibi sorununun olmaması iyi bir uyku çekilmesine yardımcı olabilmektedir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir