Uçak Bileti İptal Ettirme Sorunları

Hangi havayolu şirketi olursa olsun yurt içi veya yurt dışı uçuşlarında bileti almadan önce promosyonlu biletler başta olmak üzere iptal ve iade şartları çok iyi bilinmelidir. Belli tarihlere özel olarak hazırlanmış bilet promosyonlarında iade ve iptal işlemi yapılmamaktadır. Alınan esnek biletlerde vergi haricinde iade edilebilmekle beraber üste bir miktar ödeme yaparak iptal veya değişiklik işlemi de yapılabilmektedir. Uçak biletini iptal ettirmek için havayolunun belirlediği zaman içerisinde müşteri hizmetlerine veya bilet satış ofislerine başvurmak gerekmektedir. İptal işleminde yaşanan en büyük problemlerden biride para iadesidir. Her uçak firmasının uygulamasına göre para iadesinde belli bir kesinti yapılmaktadır.
• İyi araştırılmalı; bilet satın alınmadan önce farklı havayollarının fiyatları ve uçuş tarifeleri iyi incelenmelidir.

• Gidiş-dönüş tarihi kesinleştirmek; en sık karşılaşılan problemlerden biridir. Seyahat tarihinin kesinleşmesinden sonra, biletin erkenden alınması ile sorun yaşanmamaktadır.
• Hizmet bedeli; havayollarının hepsinde görülen bir uygulamadır. Bilet satışında verilen hizmet bedeli iade ve değişimlerde tekrar kesilmektedir.
• Esnek bilet kolaylığı; tarih değişikliği yapılacağı takdirde tercih edilebilir. Esnek bilet fiyatı, promosyonlu biletlere göre daha pahalıdır.
• Busıness ve fırst class; ekonomik biletlere göre çok pahalı olduğu için kuralları da esnektir. Biletler için ek ücret ödemeden iptal işlemi yapılabilmektedir.
Yurt içi uçuşlarında uçuşa 12 saat kala iptal edilen biletlerde, bilet ücretinin %30’u ceza olarak kesilmektedir. Uçuş saati geçtiği takdirde iade yapılmamaktadır. Yurt dışı uçuşlarında gidilen ülkeye göre para iadesi yapılmaktadır. Havayolu şirketi uygulamalarında bu kurallar değişim gösterebilmektedir.

İade edilen biletlerin geri ödemeleri ödemenin şekline göre değişmektedir. Kredi kartı ile yapılan ödemelerde iade 3 ila 7 iş günü arasında yapılmaktadır. Bankamatik kartıyla yapılan ödemeler 30 iş gününde iade edilmektedir. İade işlemi bilet alan kişiye yapılmaktadır. Para iadeleri yine firmaya göre değişmekte ve bu süre daha kısa veya uzun olabilmektedir. Yukarıda sıralanan özellikler kapsamında uçak bileti iptal ettirme sorunları giderilmektedir. Burada neyi nasıl yapacağınızı bilmek beraberinde önemli kazanımları olan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir