Koltuk Numaram Hatalı Nasıl Düzeltebilirim

Uçak yolculuğunun hızlı ve rahat yapılmasının yanında son anda ortaya çıkan hatalarla da karşılaşmak mümkündür özellikle koltuk numarasının yanlış verilmesi sıkça yaşanan bir problemdir. Düşük veya düzenli havayolu tarifelerinde koltuk numarasının hatalı olduğu fark edildiği takdirde ilk olarak müşteri hizmetleri ile irtibata geçilmesi gerekmektedir. Havayollarının sıkı kurallarının olması bu tür hataların ertelenme ihtimalini ortadan kaldırmaktadır. Hata düzeltme işleminin çoğunda ek ücret talep edilmektedir.

• Kalkış varış tarihinin yanlış seçilmesi; bu tür problemler ödemenin yapımından sonra bir saat içinde yanlışın belirtilmesi gerekmektedir. Düzeltme yapmak için havayolu çalışanın ek ücret talep hakkı vardır. Bu ücret yolcu tarafından karşılanır.

• İsim ve soy isim yazımında oluşan hatalar; Bu tür hatalarda 1 ila 3 harf kadarını değiştirilebilmektedir. Havayolu şirketi tarafından ücret talep etme gibi bir durum söz konusu değildir (eklenen harf ile isim ve soy isimdeki anlam değişirse kabul edilmeyebilir).

• Doğum tarihinin yanlış yazılması; yolcunun havayolu ile irtibata geçmesi durumunda düzeltilebilecek bir hatadır.

• Yanlış hitap kullanmak; Bu tür hatalar problem oluşturmamakla birlikte düzeltilmesi gerekmektedir.
• Yolcu kategorisinde oluşan hata; bilet alırken yetişkin veya bebek olduğu belirtilmelidir. Aksi takdirde aradaki bilet farkı geri ödenmemektedir.
• Gidiş-dönüş tarihinin yanlış seçilmesi; bu tür hatalarda, düzeltme işlemi ödemenin akabinde aynı gün yapılması gerekmektedir. Ücretsiz yapılan bu düzeltmeler, düzenlenen uçuşun fiyatına göre yeniden ayarlanabilir.

• İsim ve soy isim yazımında yapılan hata; yapılan düzeltme ile ismin anlamı değişiyorsa veya farklı bir isimle değişmesi isteniyorsa muhtemelen değişme gerçekleştirilememektedir. Harf değişikliğinde (1 ile 3 harf arası) ücretsiz değişim söz konusudur.

• Yolcu kategorisinde oluşan hata; yetişkin yerine bebek seçildiğinde ilgili tarifenin koltuk durumuna göre iptal edilip ücretsiz olarak yeniden düzenlenebilmektedir.
Bu hataların çözümünde en başta dikkat önemlidir. Bilet satın alımının ardından gerekli kontrollerin en kısa sürede yapılması olası hatanın önüne geçmeyi sağlayacaktır. Yukarıda sıralanan özellikler kapsamında koltuk numarasına dair hatalı durumların giderilmesi mümkün olmaktadır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir