Porter Hizmetleri Kapsamında Neler Yapılır

Porter tüm havalimanlarında yolcuların gereğinden fazla bagajları olduğu durumlarda taşıma hizmeti sunan görevlilerin ücreti mukabilinde servis sunmaları anlamına gelmektedir. Yolcular taşıyabileceklerinden fazla bagajları olduğunda genellikle havalimanlarının giriş ve geliş katlarında bulunan bagajların alındığı bant bölgelerindeki porter hizmetinden faydalanabilmektedir. 24 saat süreyle devam eden bagaj taşıma işlemini havalimanına bağlı, kimlik kartları bulunan görevliler gerçekleştirmektedir. Özellikle uzun süre konaklamalı uçuşlarda 5-10 bagaj kapasitesine sahip olunduğunda taşınması son derece zor olmaktadır ve bu gibi durumlarda porter hizmetinin alınması kaçınılmaz olmaktadır. Havalimanlarındaki bagaj taşıma servisi için iç hat ve dış hatlardaki geliş katlarından hizmet alınması mümkündür.

Porter hizmetleri bagaj sayısı ve ağırlığı fazla olan yolcuların rahat bir şekilde alana ulaşmalarına destek sunmaktadır. Çocuklu ailelerde valiz taşımak çok daha zor olmaktadır. İş nedeni ile yapılan yolculuklarda, uzun süreli tatillerde, yurt dışına çıkılacağı zamanlarda da yolcuların bagaj sayısında artış olabilmektedir. Tüm bu detaylar düşünüldüğünde kişilerin rahatlıkla hareket etmesi ve sorunsuz biçimde uçuşa hazır hale gelebilmesi için havalimanlarında terminal servisleri arasında porter hizmeti de sunulmaktadır. Bagajların yolcular için taşınması işlemini içeren bu hizmet ile büyük kolaylık sağlanmaktadır. Telaş etmeden kısa sürede tüm yüklerden kurtularak biletin check-in işlemlerine de geçilmektedir. Yanı sıra bagajların hassasiyet durumlarına göre porter görevlilerine belli bir ücret karşılığında streçleme yaptırılabilmektedir. Bu şekilde bavullardaki eşyaların zarar görmesi de engellenmektedir. Bagaj taşıma ve sarma işlemleri için görevlilere ekstra ücret vermek gerekmektedir.

Porter hizmetini havalimanı görevlileri vermektedir. Dışarıdan gelen herhangi bir şahıs bu işlemi gerçekleştiremez. Güvenilir personel ile işlem kısa sürede gerçekleşmektedir. Dünyada neredeyse tüm havalimanlarında porter hizmetleri verilmektedir. Bu nedenle yolculuğa çıkarken bagaj sayısı, ağırlığı gibi detayları düşünmeye gerek yoktur. Uçağa binecek olan yolcular için porter hizmeti gerçekleşirken porter görevlileri giriş kapılarından bagajları alarak yolcunun eşliğinde görevlilere teslim eder. Check-in yaparken işlemlerin bitmesini bekler ve sonrasında teslim işlemi sağlar. Uçaktan inen yolcuların bagaj taşıma işlemlerini yapan porter görevlileri ise bagaj alım bantlarında yer alır ve yolcular hizmeti talep ettiği anda terminalin dışına servis ya da araca ulaşana kadar taşıma işlemini gerçekleştirirler. Tüm porter yani bagaj taşıma işlemleri havalimanında görevli kimliği olan güvenilir personellerce ücret karşılığı yapılmaktadır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir