Havalimanlarında Buluşma Noktaları Neresidir

Havalimanlarında yolcuların onları karşılamaya gelen diğer yolcularla buluşması için tasarlanmış olan alanlara buluşma noktaları denmektedir. Havalimanlarına göre değişiklik gösteren yerler kimi zaman kafeler kimi zaman ise restoranlar olabilmektedir. Türkiye’de birçok havalimanında iç ve dış hatların yolcu buluşma noktaları ortak olarak kullanılmaktadır. Ancak daha büyük ve önemli olan havalimanlarında iç ve dış hat buluşma noktaları iki ayrı farklı noktadan oluşmaktadır. Yolculuktan sonra inilecek olan havalimanındaki buluşma noktasını bilmek rahatlık sağlayacağı gibi son derece kolay da olacaktır. Örneğin; Ankara Esenboğa Havalimanı’nın yolcu buluşma noktası geliş katında bulunmaktadır. İç ve dış hatlardaki yolcuların karşılandığı hollerin kesişme noktaları asma katta yer alan yiyecek ve içecek alanlarına çıkan cam merdivenlerin bulunduğu alanlarda yolcuların birbirlerine ulaşmalarına imkan sağlamaktadır.

Farklı bir örnek vermek gerekirse İstanbul’un en gözdesi Atatürk Havalimanı’nda ise dış hatlarda geliş ve gidiş katlarında bulunan iki lokasyonda yer alan iki farklı buluşma noktası bulunmaktadır. Dış hatlar terminalinde geliş katında bulunan buluşma noktaları ekranları ile yolcular kendilerini bekleyen kişileri takip edebilmektedir. Bu sistem sayesinde yolcular karşılıklı olarak birbirlerini bulmayı başarabilmektedir. Monitörlerin takibi ile yolcular doğru noktada olup olmadıklarını takip edebilmektedir. Yolcuların 40 dakika süresince isimleri monitörde görünmektedir. Danışma noktasının yoğunluğunu azaltmayı amaçlayan monitörler düzenli ve sistemli bir buluşmanın gerçekleşmesi için tasarlanmıştır ve terminaldeki genel kalabalığın da azalmasına imkan sağlamaktadır.

Havalimanlarında bulunan yolcuların buluşma noktalarını öncesinde bilmeleri karşılıklı olarak birbirlerini kolaylıkla ulaşmaları açısından son derece önemlidir. Tüm havalimanlarındaki buluşma noktalarını krokilerden takip etmek mümkündür. Havalimanlarının özellikle buluşma noktası olarak belirlediği alanların dışında; kafeler, restoranlar, danışma ofisleri, terminal çıkış kapısı gibi bulunması kolay ve anlaşılabilir yerlerde yolcuların buluşma noktası olarak kullanılmaktadır. Belirlenen bu yerler sayesinde yolcular birbirlerini kolaylıkla bulabilmektedir. Bazı havalimanlarında da misafirlerin karşılanması ve yönlendirilmesi için misafir karşılama personelleri görev almaktadır. Belirlenen buluşma noktasına yer alan bu kişiler gelen yolcuyu karşılayarak rehberlik hizmeti sunmaktadır. Genel olarak bakıldığında havalimanlarında önceden belirtilen buluşma noktaları ve rehberlik yapacak personel mevcuttur. Yanı sıra yolcular da kendi inisiyatiflerine yönelik yerler belirleyerek buluşma gerçekleştirebilmektedir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir