Havalimanlarında Bagaj Ağırlığı Limitleri

Yurt içi ya da yurt dışı uçuşlarda büyük bagaj ya da kabin bagajlarında belirli haklar ve kısıtlamalar bulunmaktadır ve bunların bilinmesi gerekmektedir. Bagaj hakları seyahatlerde yolculara verilen haklardandır. Belli bir kilogram bazında yük taşınmasına izin verilmektedir. Ölçüsü verilen bagajlar ücretsiz olarak taşınmaktadır ancak kg aşımı olduğunda ekstra ücret talep edilmektedir. Yolcular havalimanlarında uçuş öncesinde bagajlarını teslim ederek kayıt oluştururlar ve karşılığında kayıt fişi alırlar. Bu her seferde bu şekilde devam eder. Uçak firmalarının uyguladığı standart ağırlıklı bagajlarda direkt geçiş sağlanırken fazla ağırlıklı bagajlar için ek ücret istenmektedir.

Bagajlar standartlarına göre;
• Business
• Basit
• Ekstra şeklinde ayrılmaktadır.

Business Bagaj: Bu bagaj türünde maksimum 75 x 50 x 33 cm boyutlarda ve 25 kg’a kadar 2 ayrı bagaj taşıma hakkı bulunmaktadır. Daha büyük standartlarda bagaj taşınması gerekiyor ise konturlarda ek ücret ödeyerek bagajın teslim edilmesi sağlanabilmektedir. Ücretlendirme kilo üzerinden hesaplanarak yapılmaktadır.
Basit Bagaj; Bu tür bagajlarda en fazla 75 x 50 x 33 cm boyutlarında ve 20 kg ağırlığında 1 adet bagaj taşıma hakkı mevcuttur. Ekstra ağırlıklar için check-in işlemleri sırasında ek ücret ödemesi yapılmaktadır. Bagajın kilo durumuna bakılarak fazla bagaj kriterlerine uygun ücretlendirme gerçekleşmektedir.

Ekstra Bagaj; Maksimum 75 x 50 x 33 cm ve en fazla 30 kg ağırlığında 1 tane kayıtlı bagaj taşıma hakkı bulunmaktadır. Standart olmayan ya da aşırı büyük bagajlar için ekstra ödeme gerçekleşmektedir. Doluluk oranına ve kilo durumuna göre ücret belirlenmektedir.

Kabin bagajlarında da yolcular 1 tane bagaj taşıma hakkına sahiptirler. Kabin bagajları en fazla 56 x 36 x 23 cm boyutlarında ve 7 kg ağırlığında olabilmektedir. Yanı sıra koltuğun yanına da dizüstü bilgisayar, çanta konulabilmektedir. Kabin bagajları belirtilen ölçü ve ağılıkları aşıyor ise büyük bagaj ile birlikte taşınması tavsiye edilmektedir. Bagaj hakkının aşıldığı durumlarda el bagajı için de ekstra ücret ödenmesi talep edilmektedir. Kabin bagajlarında havalimanları güvenlik önlemleri ve kuralları gereğince sıvı kısıtlamalarına dikkat edilmektedir. Bu noktada el bagajlarında bulundurulan sıvılar en fazla 100 ml olabilmektedir. En fazla 500ml’lik şeffaf şişelerde saklanabilen tüm sıvılar usule uygun biçimde taşınmak zorundadır. Bagaj kayıt sırasında fazla bagaj çıkması durumunda firmanın politikasına bağlı olarak ekstra ücretlendirme yapılmaktadır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir