Havalimanı Servislerinin Kapsamı Nelerdir

Yurt içi ya da yurt dışı uçuşlarda yolcuların daha kaliteli hizmet alabilmeleri için havalimanı terminal servis hizmetleri son derece önemlidir. Bu kapsamda konuklara sunulan birçok farklı hizmet ile bulundukları zamanı konforlu geçirmeleri sağlanır. İç ve dış hatlara bakıldığında günde binlerce kişinin transfer olduğu görülmektedir. Her bir kişinin farklı ihtiyaçlara sahip olduğu düşünüldüğünde birçok ihtiyacın ortaya çıkması da kaçınılmaz olacaktır. Türkiye’de bulunan tüm havalimanları terminallerinde benzer hizmetleri sunmaktadır. Yolcular bulundukları süre zarfında tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri düzeyde hizmetlerden faydalanabilmektedir. Uçuşu bekleyen konuklar için kafeler, restoranlar, mescit gibi birçok ayrıcalık sunulmaktadır.
Havalimanı terminallerinde sunulan servis hizmetlerine bakıldığında bir çok departmanla karşılaşılmaktadır.

Bunlar:
• Kayıp Eşya Departmanı,
• Sağlık Birimleri,
• Emanet Bölümü,
• Bagaj Kaplama Bölümü,
• Döviz büroları ve bankamatikler,
• Bekleme Salonları- Lounge
• DutyFree,
• İnternet Hizmeti,
• Porter –Bagaj Taşıma Hizmeti,
• Mescit
• Farklı Ticaret Merkezleri,
• Danışmalar ve Yolcu bilgilendirme Bankoları şeklinde sıralanabilmektedir.

Bu bölümlere bakıldığında temel amacın yolcuların konforlu ve sorunsuz bir şekilde seyahat etmeleri olduğu anlaşılmaktadır. Havalimanında sunulan tüm servis hizmetleri koordinasyonun maksimum düzeyde sağlamaktadır. Kayıp eşya bölümünde havalimanı içerisinde ya da çevresinde kaybolan eşyalar sahipleri için saklanmaktadır. Bu birim sabah 8:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Sağlık Birimi; Havalimanında gerek yolcuların gerekse yakınlarının sağlık sorunları ile karşılaşmalarını engellemek amacı ile sürekli olarak hizmet sunmaktadır. Emanet bölümünde eşyaların yolcular için belirli saatler arasında ücret karşılığında korunması sağlanmaktadır. Bagaj kaplama ve porter hizmeti; yolcuların bagajlarını belli bir ücret karşılığında taşıma ve eşyaların zarar görmemesi için bantlama işlemini kapsamaktadır.

Dövizlerin bozularak paraya çevrilmesini sağlayan ve para çekmek için kullanılan bankamatikler de havalimanlarında bulunmaktadır.Dinlenme alanlarında uçuş saatini bekleyen yolcuların konforlu ve kaliteli zaman geçirmelerini sağlayan tüm detaylar düşünülmüştür. Alanda TV, konsol, playstation, çocuk oyun salonları, duş kabinleri, internet, bebek bakım odaları, kütüphane gibi alanlar bulunmaktadır. DutyFree ile vergiden muaf uygun fiyata alışveriş yapma imkanı bulunmaktadır. Bu yerlerde hediyelik eşyalar; çanta, ayakkabı, çikolata, parfüm, kozmetik, alkol ve sigara gibi ürünlerin alınması mümkündür. Mescit havalimanlarında yolcuların namazlarını kılabilmeleri için tasarlanmış bir alandır. Ticari alanlarda ise farklı hizmetler sunulmaktadır. Örneğin kuaför, turizm acentaları, araç kiralama ofisleri bu kapsamda yer almaktadır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir