Havalimanı Güvenlik Hizmetlerinin Kapsamı

Havalimanları gün içerisinde binlerce kişinin sürekli olarak geçiş yaptığı alanlar olarak bilinmektedir ve stratejik bir öneme sahiptir. VIP’lerinde yolculukları esnasında birçok saldırı ve sabotaja açık olması, terör olaylarının yaşanabilmesi, kişisel sorunlar nedeni ile çıkabilecek arbedeler de terminallerde kaosa neden olabilmektedir. Tüm bu problemlerin önüne geçebilmek için güvenlik açıklarının olmaması gerekmektedir. Özellikle giriş çıkışların yapıldığı noktalarda güvenlik görevlileri mutlaka yer almalıdır ve nitekim de havalimanlarında özellikle kritik bölgelerde işin uzmanı kişiler güvenliği sağlamak için görevlendirilmektedir. Olası saldırı ve sabotajlara karşı yolcuları korumak, havalimanının güvenliğini sağlamak için maksimum çaba harcanmaktadır.

Havalimanlarında genel güvenliğin sağlanması için idari bölümlerin, haberleşme sisteminin en iyi standartlarda olması gerekmektedir. En hassas noktaların 7/24 gözetim altında tutulması son derece önemlidir. Tüm çevre savunma yöntemleri ile kontroller sağlanmaktadır ve giriş-çıkış noktalarında bulunan güvenlik noktaları, X-Ray cihazları, el detektörleri aramalar yapılmaktadır. Üst aramalarından sonra arındırılmış salona geçiş gerçekleştirilmektedir. Girişte gerçekleştirilen kimlik kontrolleri sonrasında şüpheli olan bagajların da açılması istenerek arama işlemi gerçekleşmektedir. Güvenlik kontrolleri havalimanlarında en üst düzeyde gerçekleşmektedir. En ince ayrıntısına kadar düşünülen tüm tedbirler uygulanmaktadır.

Güvenli uçuş öncelik olarak belirlenmektedir ve yolcuların kontroller sırasında temel kurallara uyarak sisteme katkı sağlamaları beklenmektedir.Havalimanlarında gerçekleşen güvenlik kontrollerinde 3 basit adım uygulanmaktadır.

Bunlar:
• Kimlik kartı ve biniş kartının gösterilmesi,
• Bagaj kontrolü,
• Ceket ve ayakkabıların çıkarılması şeklinde sıralanabilmektedir.

Güvenlik kontrolü sırasında yolculardan ilk olarak kimlik ve biniş karlarını göstermeleri istenmektedir. Geçerli kartların gösterilmesi durumunda uçuş için ilk adım tamamlanmış olmaktadır. İkinci olarak bagajlarda bulunan elektronik eşyaların ya da tehlikeli materyallerin çıkarılması istenmektedir. X-Ray cihazlarında tamamen görüntülenen eşyalar güvenlik görevlileri tarafından alınmaktadır. (Bıçak, çakı vs.) Bilgisayar gibi cihazların da kontrolü hızlandırdığı gerekçesi ile çantadan çıkarılması istenmektedir. Ceket ve ayakkabıların çıkarılması tüm tehlikelere karşı alınmış bir dizi önlem arasında yer almaktadır. Kontrol noktasından geçmeden önce ceket, kemer gibi kıyafetlerin X-Ray cihazına koyulması işlemlerin hızlı biçimde bitmesine yardımcı olmaktadır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir