Kayıp Eşya Bölümüne Nasıl Başvuru Yapılır

Havalimanlarında eşyasını kaybeden veya bagaj, el çantası gibi ürünleri bilinmeyen sebeplerle ortada olmayan yolcular durumun tespiti ve kaybolan eşyalarının en kısa sürede bulunabilmesi adına yapması gereken hususlar bulunmaktadır. Öncelikle ilgili yolcu durumu fark ettiği anda havalimanında bulunan kayıp ve buluntu eşya ofislerine yönelerek kimlik ya da pasaport, seyahat bileti, bagaj bileti gibi evraklarla başvurarak tutanak tutulmasını sağlamalıdır. İlgili işlemin gerçekleştirilmesinden sonra takip ve araştırma süreci başlatılmakta ve yolcu mağduriyetinin mümkün olan en kısa süre içerisinde çözülebilmesi adına gereken planlama yapılmaktadır. Kayıp eşya bölümlerine gelen ürünler havalimanı iç ve dış hatlar terminallerinde hizmet verebilmekte olup sahibi henüz belirlenemeyen ürünler elde bulunan veriler ışığında belli bir düzen içerisinde kaydedilmektedir.

Havalimanlarında bulunan kayıp buluntu ofisleri çalışma saatleri havalimanlarına göre değişkenlik göstermekte olup genel olarak saat 08.00 ile saat 20.00 arasında hizmet verilmektedir. Yolcu başvurusundan sonraki 5 günlük süreçte ilgili eşyaya dair pozitif bir gelişme olmaması halinde daha önce oluşturulan tutanak yolcuya ait talep formu, yolcu kimliği, bilet numarası gibi belgelerle birlikte Bagaj Aksaklıkları Takip Merkezine yönlendirilir ve arama işleminin daha geniş kapsamlı yürütülmesi sağlanır. Bu merkezde yapılacak takip süreci 1 aylık bir zaman zarfı için geçerli olup daha sonrasında eğer eşya bulunamazsa ilgili yolcuya tazminat ödemek için sigorta prosedürleri devreye sokulmaktadır. Bazı durumlarda eşya bulunsa bile üzerinde herhangi bir hasar veya kırık oluşması durumu söz konusu olabilmektedir.

Hasar, kırık, yırtılma vb. herhangi bir eksiklik durumunda seyahat ve bagaj biletleri ile birlikte kimlik belgesinin de ibrazı sonucu ilgili ofiste olayın tespitine dair rapor oluşturulur. Eğer yolcu eşyasındaki hasar veya yırtılma durumunu sonradan fark etmişse de yine olayın tespiti için seyahat tarihinden en geç 7 gün sonrasına kadar şahsen veya taşıyıcı birime yazılı olarak başvuru işlemi gerçekleştirmelidir. Yolcuların bu ve benzeri durumlarla karşı karşıya kalması halinde mağdur olmaması ve sorunun kısa sürede çözülebilmesi adına bahsedilen durumlara dikkat etmesi ve belirtilen süreçler içerisinde başvurusunu gerçekleştirmesi büyük önem arz etmektedir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir