İndirimli Ucuz Uçak Bileti Satın Almanın Püf Noktaları

Havayolu taşımacılığının artırıldığı son yıllarda birbiri ardına inşa edilen havaalanlarının açılması ile birlikte birçok şirket ülkenin farklı noktasına uçuş gerçekleştirmeye başlaması bilet fiyatlarını oldukça düşürdü. O kadar ki özellikle uzun mesafe iç hat yolculuklarında satışa sunulan uçak biletleri ile aynı güzergahta yolcu taşıyan otobüslerin bilet fiyatları çoğu zaman aynı hatta uçaklarınki bazen daha ucuz olabilmektedir. Ancak yine de ucuza uçabilmek için bazı püf noktalarını bilerek gereli taktikleri uygulamak önemlidir. Yoksa uygun fiyata uçayım derken hayal kırıklığına uğramak da mümkün. Öncelikle uçak biletlerinin satış fiyatlarının otobüslerdeki gibi sabit olmadığını, tam tersine dinamik bir yapıya sahip olduğunu bilmek gerekir.

Dinamik yapıya sahip olması demek aynı uçaktaki koltukların farklı sınıflarda satışa sunulabileceği anlamına gelmekle birlikte uçuş zamanı yaklaştıkça aynı sınıf içindeki koltukların da fiyatında artış olabileceği anlamına gelmektedir. Business sınıfında seyahat eden bir yolcu için ekonomi sınıfındaki bir koltuk ucuz olarak algılanabilirken ekonomi sınıfı yolcuları için ise ucuz bilet denildiğinde promosyon sınıfı akla gelmektedir. Bunun yanı sıra ben koltuk sınıfını değiştirmeden maliyeti düşük olarak koltuğumu satın almak istiyorum diyenler aşağıda yer alan noktaları mutlaka gözden geçirmelidirler. İlk olarak bir sınıftaki koltukların en uygun fiyata sahip olduğu dönemin uçuşa en uzak dönemdir. Yani uzun bir zaman önce, bu aylar önce de olabilir, satın alınan bilet en uygun fiyata sahip olur.

Kalkış zamanı yaklaştıkça ve satılan koltuk sayısı arttıkça fiyatlar yükselir. Gidilecek güzergahta fuar vb yapılacak etkinliklerin var olması da yolcu yoğunluğunu artırdığından bilet fiyatlarını etkileyen bir başka unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bayramlar, resmi tatiller, yılbaşı ve okulların tatile girdiği dönemler gibi yoğunluğun arttığı dönemler ucuz bilet bulmanın en zor olduğu zaman dilimleridir. Böyle zamanlar için gerçekleştirilen mesleki ve sektörel kampanyaları takip etmek maliyetleri düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Satın alma ve check-in işlemlerini kendiniz yaptığınız takdirde ayrıca işlem ücreti ödemezsiniz. Ayrıca her bir firmanın kendi içinde düzenlemiş olduğu mil kampanyaları da takip edilmeye değer kampanyalar arasında yer almaktadır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir