Asya yolculuğunda dikkat edilmesi gerekenler

Yolculuğuna çıkıp Asya Kıtası’nın en güzel ülkelerini görüp gezmek istiyorsanız gideceğiniz ülkeler hakkında bilgi edinerek seyahatinizi planlamaya başlayabilirsiniz. Asya ülkeleri için nasıl bir yol izleyeceğinize, hangi ülkeden başlayıp nereleri gezeceğinize karar verip kendinize bir güzergah haritası çıkartınız. Asya ülkelerinin birçoğu vize talep etmemektedir. Vizesiz gidilen ülkeleri öğrenip ona göre vize ve pasaport işlemlerinizi başlatmalısınız. Asya ülkelerine yapacağınız seyahatin vaktini belirlediğinizde uçak biletleri konusunda araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Yurt dışı uçak biletlerinde yılın belli dönemlerinde büyük kampanyalar yapılarak kolaylıklar sağlanmaktadır. Hatta THY, Anadolu Jet, Pegasus gibi havayolu şirketleri yaptıkları kampanyalar içerisinde uçak bileti ile birlikte gideceğiniz ülkede sizin için indirimli otel rezervasyonu da yaptırabilir. İyi bir araştırma ile hem uçak biletinizi ekonomik olarak alıp hem de konaklama ücretinizi düşürebilirsiniz.

Asya Yolculuğuna Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Asya ülkelerine seyahate çıkmadan önce mutlaka gideceğiniz ülkelerde hangi bulaşıcı hastalıkların görüldüğünü araştırmalısınız. Asya ülkelerinde görülen bu hastalıklara karşı direnciniz olmadığından hemen hastalanıp tatilinizi zehir edebilirsiniz. Bu nedenle bir sağlık kuruluşuna başvurarak Asya ülkelerinde yakalanabileceğiniz hastalıklara karşı önlem olarak aşı olmalısınız. Ayrıca doktorunuzdan önlem olarak yanınızda bulunması gereken tıbbi malzemeleri öğrenip kendinize küçük bir acil yardım seti hazırlamalısınız. Asya seyahatinizde sağlıklı yiyecekler yemeye de dikkat etmelisiniz. Zira farklı bir kültürün değişik yemekleri hastalanmanıza sebep olabilir.

Asya Seyahatinizin Keyifli Geçmesi İçin Neler Yapmalısınız

Asya’da gideceğiniz ülkeleri belirleyip araştırmaya başladığınızda mutlaka hava koşullarını da araştırın. Bavulunuzu gideceğiniz ülkelerin hava şartlarına göre hazırlamanız uygun olacaktır. Örneğin çok yağmurlu bir hava olacaksa bavulunuzda bulunduracağınız bir yağmurluk sizin için kurtarıcı olabilir. Gideceğiniz ülkelerde kredi kartınız geçerli olmayacağından Asya ülkelerinde para çekebileceğiniz bankaları araştırın. Ya da yanınıza yeterinde nakit para bulundurmalısınız. Yanınızda bulundurduğunuz nakit paranızı parçalara bölüp farklı çanta ve ceplerinize koymanızda daha doğru olacaktır. Gezdiğiniz ülkelerde hesaplı ulaşım, konaklama ve yeme içme imkânlarını internetten araştırıp ona göre hareket edebilirsiniz. Asya seyahatiniz için iyi yolculuklar dileriz.

 

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir