Uzun Süreli Uçuşlarda Yemek Harici Servisler

Uzun süreli uçuşlarda yiyecek ve içecekler haricinde sunulan servisler zamanın ve teknolojinin gelişmeleriyle sürekli değişmekle birlikte alınan uçak biletinin sınıfına göre çeşitlilik göstermektedir. Sunulan servisler uçuşun yapıldığı uçağın donanımı ile de yakından ilgili olduğu için genellikle uzun süreli uçuşlarda yolcuların sıkılmasını engellemek için daha donanımlı yeni model yolcu uçağı tipleri tercih edilmektedir. Uçak içinde sunulan hizmetler müşteri memnuniyetini de beraberinde getirdiği için firmalar mümkün olduğu kadar geliştirmeye özen göstermektedirler. Bilet almadan önce sınıfın sunduğu servisleri öğrenmeli uymadığı düşünüldüğünde farklı sınıf biletler incelenmeli ve öyle bilet alınmalıdır. Çünkü bir uçakta farklı hizmetler alan sınıflar bulunduğundan uzun sürecek uçak yolculuğunu renklendirmeye özen gösterilmelidir.

Uzun süreli uçuşlarda sunulan yemek haricindeki servisler, Oscar’lı, vizyonda izlenen, yerli, yabacı, çocuk ve animasyon filmlerinin, diziler ve belgesel, yemek, moda, teknoloji programlarından oluşan seçeneklerden herhangi birini izleme şansı sunulmaktadır. Farklı tarz ve çeşitten oluşan albümlerden meydana getirilen müzikler ve radyo kanallarını dinleme fırsatı verilmektedir. Ayrıca oyun kanalları ve çocuk kanallarıyla küçük çocukların oyalanması mümkün olmaktadır. Kitap okumayı sevenlere sunulan kitap ve dergi çeşitlerinin yanında okumaktan yorulan veya dinleyerek kitap okuyan kişilere özel sesli kitap kanalları dinlenebilir. Sesli ve görüntülü sistemler kişiyi eğlendirirken diğer yolcuları rahatsız etmemesi de düşünülmüştür. Uçaklarda bulunan özel ses izolasyonu yapılmış kulaklıklarla bu durum sağlanmıştır.

Uzun yolculuklarda sunulan bu tür eğlenceli aktiviteler yolcuların sıkılmasını önlerken yolculuğun ev konforunda yapılması için sunulan farklı hizmetlerde bulunmaktadır. Koltuk Aralığının 116 santim yani diz mesafesinin 46 inç uzunluğunda olması, koltuk içi genişliğin 49 santim olması misafirlerin yolculuklarını yorulmadan tamamlamaları için önemli bir unsurdur. Bir sıradaki koltuk düzeninin 2-3-2 şeklinde sıralanması, koltuk sırtlığının en fazla 22 cm geriye yatırılması yolcuların rahatlığı düşünülerek planlanmıştır. Orta konsol içerisinde 27 santim büyüklüğünde kişisel monitör ve kişisel kullanım için ipod bağlantısı vardır. Kişiye özel kitap okuma ışığı, ayak dinlendirme aparatları, tablet ve benzeri cihazlar için kesintisiz güç kaynağı ve yan dirsek koyma yerlerinin içindeki kitap okuma ünitesine dönüşen tepsiler de yemek harici uçak hizmetleri arasındadır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir