Uçuş Sırasından Sunulan İkramlar Nelerdir

Her hava yolu firması, adından güzel bahsedilip reklamının yapılmasını ve müşteri memnuniyetini sağlamak için gerekli her türlü hizmeti sağlamaya çalışmaktadır ki uçuş sırasında sunulan ikramlarda bu hizmetlerin bir parçasıdır. Özellikle yemek konusunda hiçbir masraftan kaçınmayan büyük şirketler yaptıkları yemek hazırlıklarını ve menüye yerleştirdikleri çeşitleri müşteri kitlesinin talepleri doğrultusunda yapmaya özen göstermektedirler. Yemek çeşitleri kullanım yoğunluğuna göre dönemsel olarak yenilenmektedir. Yiyecek, içecekler ve ikramlar uçulan firmaya, uçuş süresine ve biletin sınıfına göre değişmektedir. İki saat sürecek uçak yolculuğu ile 16 saat sürecek yolculukta verilen ikramların aynı olması düşünülemez.

Ekonomi sınıfında ücretli olarak verilen sıcak yemek Business Class sınıfında ücretsiz ve birkaç çeşit olarak sunulmaktadır.
İkram konusunda bir uçakta bulunan yüzlerce, transferi yapılan milyonlarca yolcunun beğenisini almak için firmalar başarılı catering şirketleri ile çalışmaktadır. Havayollarının çoğu sundukları ikramlardan ücret talep etmemektedir. Ücretsiz servis edilen ikramların yanında ücretle yemek alınabilir. Yurt içi uçuşlarında bazı firmalarda ücretli ikram edilen sıcak yemek çeşitleri genellikle yurt dışı uçuşlarında ücretsi olarak servis edilmektedir. Ülkemizin bayrak taşıyıcı firması olan Türk Hava Yolları’nın ikram menülerine bakıldığında sandviç ve zeytinyağlı yemeklerin ağırlıkta olduğu görülür. Uçuş sırasında misafirleri rahatsız etmemesi için hafif ikramlar tercih edilmektedir. Yemeklerin ardından verilen tatlılar ise damakları tatlandırmaya yetmektedir.

Atlasjet ve Anadolujet Havayollarında sandviç yerine daha çok kek ve yanında istenilen çeşitte içecek tercih edilmektedir.
Uçağın kalkış ve iniş anlarından sonra emniyet kemerleri açıldıktan sonra rahat uçuş moduna geçen uçakta ilk yapılan aktivite ikram servislerine başlamaktır. Uçakta özellikle perhiz yapan diyabet, kalp ve tansiyon hastalarına ve vejetaryen olup et yiyemeyen kişilere özel ikramlar vardır. Günümüzde pek çok firma bilet alırken yiyecek seçimi hakkını vermektedir. Bu özel siparişlerin uçağın hareket saatinden en az 24 saat önce yapılması gerekmektedir ki sipariş edilen ve uçakta bulunmayan ikramlar uçağa yüklenebilsin. Yine herhangi yemek malzemesine karşı alerjisi olanlarında bu durumlarını yine 1 gün öncesinden bildirmeleri sağlıkları açısından elzem bir konudur. Özel istek ve ihtiyaçların karşılamasının maliyeti firmaya göre değişmektedir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir