Uçuş Seferlerinden VİP Hizmetlerin Kapsamı

Havalimanlarında VIP hizmeti basit tanımıyla sıralama anlamında kullanılmaktadır ve protokol gereğince önemli kişiler tanımlanırken bu şekilde ifade edilir. VIP, ”VeryImportantPerson” sözcüklerinin kısaltılmış hali olarak çevrilmektedir.VIP listesi Bakanlık nezdinde ve yürütme kurulu kararı ile çıkarılarak onaylanmıştır. Devletin ileri gelen bürokratları, emekli devlet üst düzey görevlileri, emekli askeri paşalar, devlet sanatçıları, liyakat nişanına sahip kişiler de VIP hizmetinden faydalanabilen kişiler arasında yer almaktadır. Havalimanlarına yurt içi ya da yurt dışından gelen VIP’ler olmaktadır. Valilik birimlerince ya da Dışişleri Bakanlığı tarafından gelecek olan konuklar karşılanmak üzere gerekli olan hazırlıkların yapılması sağlanmaktadır. Güvenlik ve karşılama için birtakım hususlara dikkat edilmektedir. Özel konuklar VIP salonunda ağırlanır ve tüzüklere uygun şekilde karşılanır.

Özel konukların havalimanına indikten sonra en iyi şekilde ağırlanmaları gerekmektedir. VIP listesinde bulunan konuklar onlar için ayrılmış olan özel alanda karşılanarak geçiş gerçekleştirmektedirler. Zaman zaman yabancı havayollarının yolcularının da bu salonları kullanılmalarına izin verilmektedir. Önemi iş adamları, Türkiye’ye yatım yapacak finansörler, üst düzey marka sahipleri gibi kişilerde itibarın korunması adına bu salonda ağırlanmaktadır. Özellikle uluslararası geçişlerin çok fazla yapıldığı İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda VIP salonları özenle tasarlanmış ve konuklarının geçişleri için kullanılmaktadır. VIP salonlarında genellikle; Başbakan, bakanlar, devletin üst kademesinde görev alan bürokratlar, yabancı devlet adamları ve yatırımcılar geçmektedir. Ayrıca VVIP kavramı da Cumhurbaşkanına özel olarak ayrı salonun oluşturulması ile kullanılmaktadır. Bu ayrı salonda Cumhur-u Reis’in transit geçişlerinde en iyi şekilde ağırlanması için gereken her şey düşünülmüştür.

VIP salonları genel olarak yılda 220 bin kişinin geçişine sahne olmaktadır. Bu salondan geçiş hakkı olan yolcular sıra beklemeden özel ikramlarla ağırlanarak özel tahsis edilen araçlar eşliğinde uçağa kadar götürülmektedir. VIP salonları konuklarına özel olarak hazırlanmış bir dizi hizmeti içerisinde barındırmaktadır. Özel ve ayrıcalıklı avantajlar sunan havalimanlarında 7/24 sorunsuz hizmet gerçekleştirilmektedir. Özetle; VIP salonları Başbakanlık tarafından belirlenen kişiler için kullanılmaktadır. Bunun yanında şeref salonlarında da yabancı konukların ağırlanması sağlanmaktadır. Tüm kullanım ve hizmet usulleri Bakanlık tarafından belirlenmektedir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir