Uçak Seferlerinde İçecek Servis Hizmeti

Uçak seferlerinde içecek servisi, uçak fobisinden veya uçmaktan korktuğu için ağzı kuruyan yolcuların imdadına yetiştiği için en az yemek servisi kadar önemlidir ve genellikle asgari müşterek içecekler ücretsiz olarak sunulmaktadır. Uçakta bulunan içeceklerden istenildiği kadar alınabilir var olduktan sonra hiçbir kabin memuru olumsuz bir cevap vermezler. Uçak içinde bulunan alçak basınçta kana daha çabuk karışıp daha çok etkisini gösteren alkollü içecekleri tüketmemek şayet tüketilecek ise mümkün olduğu kadar az tüketmek yolcuların faydasına olacaktır. Zaten zarar vereceği doza ulaşıldığında kabin memurları görevleri icabı misafiri uyarmakla mükelleftirler. Uyarıda bulunan kabin memuruna sinirlenmeye gerek yoktur çünkü görevini yapmakta ve kişinin faydasına olan bir durumla ilgili ikazda bulunmaktadır.

Ülkemizin havayollarının iç hat uçuşların ekonomi sınıfında alkollü içecek bulunmamaktadır. Business Class’ta ise belirli içecekler servis edilmektedir. Bunun dışında light, zero ve normal çeşitleri ile kola, farklı markaların gazozu, maden suyu, limonata, ayran, taze sıkılmış portakal suyu, hazır elma, vişne, şeftali meyve suları, domates suyu ikram edilmektedir. İç ve dış hat uçuşlarında kahvaltıda Türk geleneği olan çay muhakkak ikram edilmekte isteyenler için kahve de bulunmaktadır. Dış hatların hepsinde misafirlerin istekleri doğrultusunda listelenen alkollü ürünler bulunmaktadır. Business Class’ta bulunan pahalı alkollüler Ekonomi sınıfında bulunmaktadır. Ayrıca yemekten hemen sonra ikram edilen çay ve kahve servisi sütlü, şekerli vs gibi tercihe göre getirilmektedir.

Business Class sınıfına özel sunulan hoş geldiniz içeceği diğer sınıflarda ikram edilmemektedir. Bilet sınıflarına göre ikram edilen içeceklerin kalitesi ve markası özellikle alkollü içeceklerde bazı firmalarda değişiklik göstermektedir. Bazı zamanlarda uçağa yüklenen içecek stokunda yolcunun istediği içecek tüketilmiş olabiliyor. Bu tür durumlarda kabin memurunun var olan bir içeceği asla yok demeyeceğini bilerek anlayışlı hareket etmek ve farklı bir çeşitten istemek daha doğru ve yakışan bir davranış olacaktır. İçecek servisinin aksatmamak ve hosteslere rahatsızlık vermemek için çok acil olmadığı müddetçe lavabo ihtiyacı için kalkmamak gerekir. Çünkü bir tek kişinin dahi kalkması koridor dar olduğundan aksamalar meydana getirecektir. Daha iyi hizmet vermek için çaba harcayan firmalar müşteri memnuniyeti için en güzel hizmeti sunmaktadırlar.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir