Havalimanında Sunulan Check-İn Hizmetleri

Hava yolunu tercih eden yolcuların birçoğu zaman kazanmak amacı ile online olarak check-in işlemlerini yapmayı tercih ederken bazı yolcular ise havalimanında bu işlemi yapmayı tercih etmektedirler. Uçak bileti ister online ister acente, havalimanı ya da diğer yöntemler ile alınsın check in işlemleri havalimanından yapabilir. Hava yolu şirketlerinin check in uygulaması ile ilgili birbirinden farklı yöntemleri bulunmaktadır. Bazı havayolu şirketleri bu konuda online hizmet sağlarken havalimanında yapılacak işlemler için ücret talep edebilmektedir. Bazıları ise sadece koltuk seçimi vb için ücret talep etmektedir. Söz konusu işlem havalimanlarındaki kontuarlardan yapılabileceği gibi birçok limana yerleştirilmiş olan self servis kiokslardan da yapılabilmektedir.

Havalimanında check in işlemi yapmak için kimlik ve pasaport gibi kişiye özel resmi evrakların mutlaka yolcunun yanında olması gerekir. Uçak bileti satın alınan havayolu şirketinin bankoları bulunarak işlem için sıraya girip kimlik ve pasaportu sıra size geldiğinde görevliye teslim ederek check-in’e başlayabilirsiniz. Bankodaki görevliye gidilecek olan yer ve uçuş saati söylenir, koltuk seçimi ile ilgili tercih bildirilip karar verildikten sonra ve biniş kartı basılmadan önce bagajın tartı işlemleri gerçekleştirilir. Bagaj ağırlığı kontrol edilmekle birlikte bagaj ile ilgili verilmesi gerekli bilgiler yolcu tarafından verildikten sonra biniş kartı ile birlikte bagaj etiketi görevli tarafından yolcuya teslim edildiğinde check-in tamamlanmış olur.

Check in işlemini yukarda da belirtildiği gibi hızlı yapmak isteyen yolcular online olarak gerçekleştirirken bazı aksaklıklar yüzünden bu yöntemi kullanamadıklarında işlem havalimanına kalabilir. Eğer terminalde self servis kiosk mevcut ise yine de zaman kaybetmeden pasaport, sık uçuş yapanlara verilen yolcu kartı, yolcu bilet numarası ya da rezervasyon kodunun kioska girişi yapıldığında rezervasyon bilgileri gelecektir. Ekranda yer alan oturma planında boş durumdaki uygun koltuklardan biri tercih edilir. Herhangi bir değişiklik yapma ve satın alma ihtiyacı oluşmuş ise kredi kartını yerleştirerek gerekli ilave satın alma işlemi de gerçekleştirildikten sonra biniş kartı da bastırılarak işlem tamamlanır. Kiosklardan uçuştan en az iki saat öncesine kadar bu işlem gerçekleştirilebileceği gibi daha önce yapılmış check-in ile ilgili biniş kartları da bastırılabilir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir