Dış Hatlar Pasaport Kontrol Hizmetleri

Dış hatlar üzerinden gidilecek ülkeye varılmasının ardından resmi prosedürlere uygun olarak onaylanma sürecine pasaport kontrolü denilmektedir. Türkiye’den çıkış yaparken de aynı şekilde onaylama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Pasaport kontrolünün temel amacı ülkeye giren kişilerin ya da ülkeden dışarı çıkanların kaydını tutmaktır. Yasal olarak son derce önemli ve suç unsurlarını ortadan kaldırmaya yönelik bir uygulama olarak belirtilebilmektedir. Dış hatlarda gerçekleştirilen pasaport kontrollerinde gidilecek olan ülkeye ait vizenin bulunması gerekmektedir. Havaalanında gerçekleştirilen pasaport kontrollerinde öncelikle olarak Türkiye ayağında uçuşun gerçekleşeceği havalimanına gelindiğinde geçerli bir pasaport ve vize gerekliliği bulunmaktadır.

Dış hatlarda uçağa binmeden önce gerçekleşecek olan pasaport kontrollerinde bu konuyla görevli memurlar ilgilenmektedir. İlgili kişinin pasaportunun bilgisayara okutulması ile tüm bilgiler görünür hale gelmektedir. Bu sürede karşı bir olumsuz geri bildirim gelmez ise yani; pasaport sahibinin kaçak, aranan kişi, suçlu vb. gibi pasaporta onay mührü vurularak işlem sonuçlandırılmaktadır. Bu işlem sonrasında gidilecek olan ülkenin uçağına binmek sureti ile gidilecek olan ülkeye hareket edilmektedir. Çok kalabalık yurt dışı uçuşlarında en güvenilir sistem bilgisayardan okutma olarak belirtilebilmektedir. Varılan yabancı ülkede pasaport işlemi tekrar gerçekleşmektedir. Kullanılan bankolar örneğin; NON-EUROPEAN şeklinde olmaktadır. Bu seçenek kullanıldığında işlemler çok hızlı şekilde gerçekleşmektedir.

Türkiye’den farklı bir ülkeye gidildiğinde pasaport kontrollerinde valizlerde kontrol edilebilmektedir. Ayrıca yolculara da bir takım sorular yöneltilmektedir.

– Seyahatin nedeni,
– Gidilecek ülkede ne kadar süre kalınacağı,
– Bu ülkeden sonra farklı bir ülkeye de gidilip gidilmeyeceği,
– Dönüş zamanı ve uçak bileti,
– Hali hazırda bulunan nakit para.

Konaklamanın nerede yapılacağı gibi sorular pasaport memurları tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu durum tüm ülkeler için geçerli olmaktadır. Vize olsun ya da olmasın bu şekilde sorular yöneltilerek geri dönüşün sağlanıp sağlanmayacağı anlaşılmaktadır. Dil bilmeyen yolcular için dil bilen memurlardan yardım istenmektedir. Gerçekleşecek olan pasaport kontrollerinde detaylı bilgilerin yer aldığı listeyi görevliye göstererek işlem sürecini kolaylaştırmak da mümkündür. Özetle; gerçekleşecek olan pasaport kontrolleri güvenlik amaçlı yapılmaktadır ve tüm bilgilerin gerçekliğinin kontrol edilmesinin ardından yolcular havalimanından ayrılabilmektedir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir