Dış Hat Seferlerinde Sunulan Yemek Servisleri

Dış hat seferlerinde sunulan yemek servisleri hava yolu firmasına, uçak biletinin Business Class veya Ekonomi sınıflarında olmasına göre çeşitlilik göstermekle birlikte uçuşun uzun veya kısa olmasına göre de değişmektedir. Bazı firmalarda ücretsiz olarak sunulan yemek ikramlarının yanında ücretli olarak da sunulan ikramlar da bulunmaktadır. Uzun ve kısa olarak ayrılan dış hat seferlerinde sunulan yemekler kahvaltı, öğle, akşam olarak üçe ayrılmakta, bu öğünlerde sunulan yemekler de sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dış hat uçuşlarında gece 00.00 ile sabah 10.30 saatleri arasında kahvaltılık ikram edilirken, geri kalan zamanlarda sıcak yemekler sunulmaktadır. Yurt dışına yapılacak yolculuklarda uçağa binildiğinde yolculara verilen menüde ikram edilecek yemekler belirtilmektedir.

Kahvaltılarda sunulan sıcak ikramlar arasında omlet, çorba, börek, tost, kek gibi yiyecekler bulunmaktadır. Öğle ve akşam öğünlerinde yolculara iki farklı alternatifin bulunduğu sıcak yemek ikram edilir. Kişiden genellikle garnitürle servis edilen balık, tavuktan oluşan beyaz et ve kırmızı et olarak çeşitlendirilen bu alternatiflerden birini seçmesi istenir. Servisten önce dağıtılan menü kâğıtları zamandan kazanarak için önceden yemek çeşitlerinin görülerek tercih yapılmasını kolaylaştırmaktır. Genelde uçaklara yolcu ve personel sayısından çok daha fazla yemek yüklenmektedir. Bu olur da kazara yemek dökülürse misafirlerin aç kalmaması için alınan bir tedbirdir. Bazen bazı misafirler için bir tepsi yeterli gelmediği olmaktadır. Böyle durumlarda şayet kaldıysa ikinci tepsi talep edilmesinde herhangi bir mahzur yoktur.

İkinci tepsi talebinde, ısıtılan yemekler özellikle çabuk bozulabilecek cinsten olanlar şayet soğudu ise tepsi kalsa bile tehlikeli ve yasak olduğu için kabin memuru yolcuya olumsuz yanıt verebilirler. Tercih edilen bir sıcak yemek çeşidi Ekonomi sınıf yolcuları için geçerlidir. Business Class yolcularında sıcak yemek tek çeşitle sınırlandırılmaz birkaç çeşit olarak sunulmaktadır. Diğer sınıflarda karton, plastik veya yıkanıp dezenfekte edilip tekrar kullanılabilen melamin tepsilerde sunulan yemekler Business Class’da daha özenli olmakta ve porselen yemek takımlarında, çaylar ise cam bardakta ikram edilmektedir. Ayrıca bu sınıf yolculuklarında kahvaltı ikramları daha bol çeşitlidir ve kruvasan, marmelat, çörek gibi farklı ürünler de sunulmaktadır. İki saatin altındaki dış hat uçuşlarında sıcak yemek yerine soğuk sandviç veya salata ikram edilir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir