Uçuşa 1 Saat Kala Uçak Biletimi İptal Edebilir miyim

Havayolu ulaşımında binlerce insan bilet iptali gerçekleştirmektedir, firmalar son dakika yapılan iptallerde iptal edilen bileti satamayıp zarar ettiği için bilet iptalleri için başvuru süresi koymuştur. Tabi uçuşa 1 saat kala uçak bileti iptal edilebilir fakat bilet ücretinin iadesi yapılmaz. Bilet iptal ve iade kuralları hava yollarına göre değişmekle birlikte 1 saat kala yapılan iptallerde genellikle durum böyledir. Çok nadirde olsan bazı firmalar yolcu ile anlaşmaya varıp az da olsa bir miktar ödediği de olmaktadır. Yapılan plan bozuldu ise en erken vakitte firmanın müşteri temsilcisi aranıp bilet iptalinin gerçekleştirilmesi bilet ücretinin alınmasını kolaylaştırır. Bilet alınırken iptal ve iade şartlarını okunması bu tür durumlarda işe yarayacaktır.

Her ne sebeple olursa olsun bilet iptali firmanın çağrı merkezi aranarak yapılmalıdır. Bu iptal işlemi başvuru süresi firmalara göre değişse de genellikle uçuştan 24 saat öncesine kadar yapılmaktadır. Çağrı merkezinde yapılan iptal işlemleri bazen iade talebi olarak algılanmamaktadır bundan dolayı çağrı merkezi veya müşteri temsilcisi aranarak tekrar bilet ücretinin iade talebi yapılmalıdır. İade talebi hava yolu firması tarafından onaylandıktan sonra biletin alındığı araca iade yapılır. Kredi kartı ile alındı ise kredi kartına, nakit ödemelerde ödemeyi yapan kişiye imzalı makbuz karşılığında, havale ile yapıldı ise o zaman da hesaba havale yapılarak iade gerçekleşir. İade süresi firma ve bankaya göre değişiklik gösterebilir.

Biletlerin sınıflarına göre firmaların ceza ücretleri, servis hizmet bedeli değişmektedir. İptal, iade ve değişikliğin olmadığı ve her uçakta sınırlı sayıda koltuk için geçerli olan promosyon biletlerin iptalinden hiçbir iade alınmayacağı bilinmelidir. Yolculuk tarihi net belli olmayıp değişiklik olabilecek ise esnek bilet almak iptalle uğraşmamak için doğru olacaktır. Çünkü esnek biletlerde tarih değişikliği sıkıntı oluşturmamaktadır. Bilet iptallerinde iade edilen ücretten bütün firmalar hizmet bedelini kesmektedir. Alınan biletin ücreti ne kadar yüksek ise bilet ücretinin iadesi o kadar yüksek ihtimaldir. Bundan dolayı business class ve first class sınıfı biletlerinin iptalinde de hizmet bedeli kesilse de bilet ücretleri firmanın belirlediği sürede başvuru yapıldığından ödenmektedir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir