Uçak Biletimi İptal Ettirdim Ne Kadar Para Kesilir

Alınmış olan uçak biletleri çeşitli nedenlerden ötürü iptal edebilir, bu tür bilet iptali ve iptal edilen biletin ücretinin ne kadarının kesileceği gibi işlemler yolculuk için tercih edilen havayolu şirketine göre değişmektedir. Uçak bileti iptal edildiğinde ne kadar para kesileceği, ne kadarının geri ödeneceği biletin sınıfına, iptal nedenine ve iptal zamanına göre de değişmektedir. Bilet satın alma veya opsiyonlu rezervasyon yapma aşamasında iptal ve iade yapılmaktadır. Her hava yolunun her farklı sınıf bilet için iade koşulları değiştiği için bileti almadan önce muhakkak bu kurallar dikkatlice okunmalı ve ona göre bilet alınmalıdır. Değişiklik ve iptal şartlarında farklı bir uygulama başlattığında bunu güncel kurallara göre yapmaktadır.

Havayollarının ücret iadeleri uçuş noktalarına, iç veya dış hat olmasına göre değişmektedir. Bilet alındığında otomatik olarak bu şartlar kabul edildiği için önceden öğrenilmesinde fayda vardır. Ülkemizin bayrak taşıyıcı firması Türk Hava Yolları, iç hatlarda uçuşa 12 saat kala yapılan iptallerde bilet ücretinin yüzde 30’unu ceza olarak kesmektedir. Uçuş saati geçmişse hiçbir şekilde ödeme yapmıyor. Dış hatlarda ise biletin ücreti sınıfına ve uçulan ülkeye göre iade işlemi yapılarak biraz daha esnek tutulmuştur. Pegasus Havayolları, İç hat ve KKTC uçuşlarında, uçuşa 12 saat kalana kadar yapılan iptallerde 20 TL kesmektedir. Şayet işlem 12 ile 2 saat arasında yapılıyorsa bilet ücretinin yüzde 30’u kesiliyor. İki saatten az kaldı ise ücret iadesi yapılmamaktadır.

Pegasus dış hat uçuşlarında Almanya, Avusturya ve Romanya uçuşlarında 72 saate kadar 55 Euro, 72 ile 1 saat arasında 85 Euro kesiyor, bir saatten az kaldıysa ücret iadesi yapmıyor. Onur Air, İç hatlarda 24 saate kadar yapılan iptallerde herhangi bir ceza ücreti almıyor. 12 ile 24 saat arasında yüzde 10, 12 saat ile 30 dakika arasında yüzde 30 ceza ücreti almaktadır. SunExpress, iç hatlarda 12 saatten fazla süre içinde iptal yapıldı ise 10 TL, 2 ile 12 saat arasında yüzde 30 ceza almaktadır. Dış hatlarda ise süreye bakılmaksızın 20 Euro ceza kesilmektedir. Atlasjet, iç hat ve KKTC seferlerinde 12 saat kalana kadar yapılan iptallerde ceza ücreti almıyor, 12 saatten az kaldıysa yüzde 30, dış hatlarda ise ülkeye göre ceza kesintisi yapmaktadır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir