Uçak Biletim Yırtıldı Ne Yapabilirim

Uçak biletinin yırtılması, kaybolması kişilerin başına gelebilecek talihsiz bir olay olup bilet yırtıldığı anda firmanın çağrı merkezi veya müşteri temsilcisi hemen aranıp durumdan haberdar edilip yardım istenmelidir. Bu tür kayıp, yırtılma ve benzeri durumlarda şirket ne kadar erken aranır ve haberdar edilirse o kadar yolcu adına faydalı olur. Şayet elinizde PNR (Passenger Name Record) numarası yani yolcu isim kaydı varsa firmadan belli bir ücret karşılığında yedek bilet çıkarılabilir. Yeni bir bilet parası ödemekten iyi olan bu ücret 100 dolar civarlarındadır. Bazen yedek biletin çıkarılmaması gibi durumlarla karşılaşılmaktadır bunun sebebi havayollarından kaynaklanmayıp yolcunun elinde PNR numarasının yani rezervasyon numarasının olamamasından kaynaklanmaktadır.

PNR numarası uçak bileti alındığında yolcuya verilen rakamlar ve harflerden oluşan koddur. Bu kod ile biletin çıktısı alınabilir, değiştirme, iade ve iptal işlemleri yapılabilir. Uçuş bilgilerine ulaşmanın en kolay yolu olduğunda bilet yırtılması gibi istenmeyen olaylarda can kurtarıcı bir etkiye ulaşabilir. PNR kodunu bildikten sonra uçuş bilgilerine ulaşılabilir ve böylece sıkıntı cüzi bir miktar ödenerek çözülür. İnternetten bilet alındığında bu kod mail yolu ile yolcuya gönderilir, basılı biletlerinde üzerinde yazılı olan kod unutulmamalıdır. Kişisel bilgilerin bulunmasından dolayı bilgilerin güvenliği ve detaylarına istenmeyen kişilerin ulaşmaması için PNR numarası gizli tutulmalı ve asla kaybedilmemesi gerekir. Bu kod online check-in yapmak için de kullanılmaktadır.

İstenilen yerden bilet alma imkânı sunan, biletin yırtılması veya kaybolması gibi risklerin yaşanmaması için bir avantajlı yol da e-bilettir. Elektronik bilet olarak da isimlendirilen dijital biletler havayolu şirketinin bilgisayarında muhafaza edilir. E-Bilet işleme konulduğu zamanlardan itibaren artık yolcuların kâğıt bilet saklamalarına gerek kalmadığı gibi böylece biletim yırtıldı ne yapacağım derdine girmelerine de gerek kalmadı. Şayet e-bilet yoksa ve PNR numarası da unutuldu ise bileti yırtılan yolcu hava yolu şirketinin kurallarına göre ücret ödemesi gerekebilir. Bilet tam yırtılmadı ise bazen sıkıntı yaşanmamaktadır. Fakat işlev göremeyecek hale deldiyse firmaya göre değişmekle birlikte yeni bilet almaktan, yüksek ceza ücretine, hizmet bedeline varıncaya kadar farklı masraflar çıkabilir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir