Uçak Bileti İadelerinde Ne Kadar Kesinti Olur

Uçak biletlerinin değişim ve iadesi ile ilgili kesin net kurallar olmamakla birlikte her havayolu şirketinin kendi genel kurallarına ve hizmet sınıfına göre değişir fakat ortalama uçuşa iki saat kalana kadar değişim ve iade yapılmaktadır. Hava yollarının bu konu ile ilgili kuralları şirketin sitesinden veya bilet satış gişelerinden alınabilir. Firmalar uçak bileti iadesi yapmaktadır fakat yaparken iade ücretinde farklı kesintiler de söz konusudur. Bilet ücretinin iadesinde yapılacak miktar, biletin tarifesine, bilet şartlarına, bileti iade nedenine göre değişmektedir. Yolcu haklarını koruma yasalarına göre uçuş saatinden bir gün önce iade edilen uçak biletinin hizmet ücretlerinin dışındaki bütün parasının firma tarafından geri ödenmesi gerekir.

Her insanın hayatında planları değişebiliyor. Ayarlanmış ve bütün planları yapılmış seyahatler bazen çeşitli nedenlerden dolayı iptal edilebiliyor. Bundan dolayı bilet iadesi yapılması gerektiğinde fazla maddi zarara uğramamak için bileti alırken iptal ve iade şartlarını iyi okumak ve ona göre almak gerekir. Bilet sınıflarından promosyon biletlerde hiçbir şekilde iptal, iade ve değişiklik olmadığını bilerek almak sonrasında zarar görmemek için gereklidir. Esnek biletlerde hiçbir ücret ödemeden veya çok az ödeyerek değişiklik yapılabiliyor, vergiler haricinde bilet ücreti iade alınabiliyor. Ekonomi, Yüksek Ekonomi, Business Class, First Class gibi uçak biletlerinin iade koşulları firmalara göre değişmektedir. Bilet ücretini geri almak için, herhangi bir aksilik olduğunda vakit kaybetmeden firmanın müşteri temsilcisini aramada acele etmekte fayda vardır.

Uçağın kaçırılması durumunda da genellikle havayolu firmaları para iadesi yapmazlar veya büyük miktarda bir ceza kesintisi yapılarak iade yapılmaktadır. Bundan dolayı uçağı kaçırma durumu belli olduğunda hemen şirket aranıp durumdan haberdar edilip bilet uçuşa kadar iade edilebilirse en azından paranın az bir kısmını geri alınabilir. Uçuşa geç kalmayı bazı firmalar uçağın seferine kayıt yaptırmamak olarak değerlendirir bundan dolayı da uçuşa vakit olsa dahi en ufak bir iade dahi yapmaz. Yolcu hiç havalimanına gelmemiş olsa dahi bazı firmalar yolcusu ile anlaşmaya gider ve bilet ücretinin bir kısmını iade eder. Uçak biletine kadar pahalı ise yani business class gibi sınıf biletlerin ücretlerinin iadesi o kadar fazladır

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir