Uçak bilgilerim yanlış ne yapabilirim

Uçak ile yolculuk yapmak için bilet alınırken insanlık haliyle bilgileri hatalı girmek söz konusu olabiliyor böyle durumlarda ne yapılmalıdır, yapılan hataya göre değişen işlemler ile sorun çözülebilir. Online uçak bileti satış sitelerinden bilet alırken hata yapıldıysa endişelenmeye gerek kalmadan çok kısa sürede ve çok kolay bir şekilde sorun çözüme kavuşmaktadır. İstenir ise bilet hemen iptal edilip yeni bilet düzenlenebilir. İstenirse de yapılan hatalar site yetkililerine mail atılarak veya iletişim numarası aracılığı ile bilgilendirmek yeterli olacaktır. Anlam değişikliği meydana getiren isim değişikliğinin haricindeki kalkış ve varış tarihinin yanlış seçilmesi, doğum tarihinin yanlış girilmesi, yolcu kategorisinin yanlış seçilmesi gibi bütün hatalar düzeltilebilir.

Hataların düzeltilmesi hava yolu firmasının düşük tarifeli veya düzenli tarifeli havayolları olmasına göre farklılıklar göstermektedir. Düşük tarifeli havayollarında kalkış ve varış tarihleri yanlış seçildiyse firmalar bu hatanın düzeltilmesi için ücret talep etmemektedir. Yapılan her yanlış bireysel olarak incelenmektedir. Düzeltmenin ücretsiz yapılabilmesi için ödemenin yapılmasından en geç bir saat içinde başvurunun yapılmış olması gereklidir. Şayet hata düzeltildi ve tarih değişikliği yapıldıysa bilet fiyatındaki fark yolcudan talep edilecektir. Manayı değiştirmeyecek şekilde olan ad ve soyadı hatalarında 1, 2 ve 3 harfe kadar değişiklik ücretsiz yapılmaktadır. Fakat tek bir harf dahi anlamı değiştiriyorsa düzeltme yapılmamaktadır. Müşteri hizmetleriyle irtibata geçildiği müddetçe doğum tarihinin yanlış girilmesi problem olmayacaktır.

Düzenli tarifeli hava yolu firmalarından alınan biletlerde yanlış bilgi fark edildiğinde hemen müşteri temsilcisiyle irtibat kurulması gerekmektedir. Ödemenin gerçekleştirildiği gün içerisinde gidiş ve dönüş tarihinin düzeltilmesi ücretsiz gerçekleştirilmektedir. Havayollarının şart ve koşullarlına göre bir ile üç harf arasındaki ad ve soyadı hatalarındaki değişiklik ücretsiz yapılmaktadır. Tamamen farklı bir isimle değişiklik istenirse veya tek bir harfin değişmesi ismi farklı bir manaya taşıyorsa firma bu isteği kabul etmez. Uçak biletinin ücretini belirleyen yolcu kategorisinin seçimi oldukça önemlidir bunda dolayı bilet alırken bu konuya hassasiyet göstermek gerekir. Daha yüksek ücretli olan yetişkin seçildiği halde düşük ücrette çocuk yolculuk yapacaksa hata düzeltilir fakat ücret farkı ödenmez bu durum düşük tarifeli havayollarında da aynıdır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir