Uçak biletini kaybetmiş olanlar ne yapmalı

Her insanın başına gelebilecek fakat talihsiz bir olay olan uçak biletinin kaybedilmesi uçuşu engelleyecek bir durum olmamak ile birlikte hava yolu firmasına göre yapılması gereken işlemler değişmektedir. Biletin nasıl kaybolduğu önemli olsa da o biletin geri nasıl elde edileceği daha önemli bir sorundur. Biletlerin kaybolması durumunda her hava yolu firmasının belirlediği farklı kurallar ve yerine getirilmesi gereken farklı şartlar vardır. Uçak biletinin birileri tarafından çalınmış ve başkaları tarafından kullanılmak üzere alınmış olma durumu göz önünde bulundurularak firmaya dilekçe yazarak önceden tedbir alınabilir. Uçak biletinin kaybolduğunu fark eden kişi hemen biletin alındığı hava yolu firmasının çağrı merkezini aramalı ve orada söylenenleri adım adım yerine getirmelidir.

Kaybolan uçak biletinin yerine yeni bir bilet çıkarılması için bilet parasını baştan ödemekten daha iyi bir miktar olan ek bir ücret ödenmesi gerekmektedir. Biletin kaybolduğuna dair firmanın yetkili kişileri ile görüşüp işlemler yapıldıktan sonra bilet ücretinin yolcuya ödenmesi en az bir ay sürmektedir. Yolcunun uçakta yeri olmasına rağmen yolculuğunu gerçekleştirebilmek için yeni bir bilet alması gereklidir. Kaybedilen biletin sınıfına ve ödenen ücrete göre yolcuya ucuza veya pahalıya mal olacak bu talihsiz durumda firma ile iletişim kurulması oldukça önemlidir. Şayet kişinin elektronik bileti varsa elindeki bileti kaybetti ise bu sorun olmaz. Etix Database’de eletronik bilet çıkacağından bir problem yaşanmaz.

Elektronik bilet değil de kaybedilen kağıt bilet ise o zaman acenteden alınıp alınmadığına, sistemde veya elinizde bilet numarası olup olmamasına, tarife esasına göre değişen bazı durumlarla karşılaşılabilir. Biletin iptal edilmesi gerektiğinden ceza ödenmesinden yeni bilet almaya varıncaya kadar çeşitli yaptırımlar uygulanabilir. Bu tamamen firmanın şart ve koşullarına bağlıdır. Yolcunun elinde yeterli bilgi varsa hemen yedek bilet çıkarılır fakat yoksa bu durumda şirketin yapabileceği bir şey olmadığından yeni bilet almak zorunda kalınır. Yedek bilet çıkarmanın ortalama 100 dolar kadar bir maliyeti vardır. Bilet kaybetme stresi yaşamamak için havayolu şirketlerinin kaynak tasarrufu sağladığı, bazıları için artı puan olarak geri ödediği online ckeck-in kullanmakta fayda vardır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir