Uçak bileti ücretimi nasıl geri alabilirim

Her yıl on binlerce insan uçaklarını kaçırmakta veya çeşitli sebeplerden dolayı uçak biletlerini iptal ettirmek zorunda kalmaktadır ki bu insanlardan bir bölümü bilet ücretlerini geri alabiliyorken önemli bir kısmı da alamamaktadır. Hava yolu firmalarını bilet iade ve iptalleri için koşulları, şartları farklılık göstermektedir. Genellikle bilet iptallerinin uçuşa en az 24 saat veya 12 saat kalana kadar başvurusunun yapılması gerekmektedir. Bazı yolcular son dakika da iptal etmeye karar verdikleri için ve genellikle hava yollarının başvuru için belirledikleri sürenin altına düştüklerinden bilet ücretlerini alamamaktadırlar. Ayrıca her uçakta sınırlı sayıda koltuk için geçerli olup iptal, iade ve değiş şartları olmayan uygun fiyatlı promosyon biletlerinin de bilet ücreti alınamamaktadır.

Havayolları son dakika iptal edilen biletleri satamadığından dolayı en alt süre baremi koymaktadırlar. Bu süreye dikkat edildiğinde iptal ve değişim şartına uyan bilet sınıfından olan biletler iptal edilebilir ve bilet ücretleri de ödenebilir. Bileti iptal ettirmeye kesin kararlı olan yolcuların firmanın çağrı merkezini veya bilet satış ofisini araması gerekmektedir. İnternetten bilet alan yolcuların ise bilet satış ofislerine gidip kimlik kartı ve ödemenin yapıldığı kart ile başvurularını yapmaları gerekir. Başvuru alındıktan sonra incelemelerden sonra bilet ücreti, bileti alırken ödemenin yapıldığı kredi kartına veya banka kartına yapılmaktadır. Bilet ücretinin iadesi bankadan bankaya değişmekle birlikte yaklaşık olarak 3 iş günü veya 5 iş günü arasında yapılmaktadır.

Herhangi bir iptal durumunda bilet ücretini geri alabilmek için bileti almadan önce iyice araştırma yapmak gerekir. Bir değişiklik veya iptal durumunda ek ücret ödememek veya iptal edilen biletin ücretini kesintili olarak geri almamak için talebin daha az olduğu günlere bilet almak doğru olacaktır. Oynama yapmayacak şekilde tarihleri önceden belirleyip bir daha değişiklik yapmamak en güzelidir. Bilet iptal edildiğinde tüm firmalarda geçerli olan hizmet bedelinin ödenecek bilet fiyatından kesilmesidir. Şayet seyahat zamanı tam belli değilse esnek sınıftan bilet almak gerekir ki tarih değişikliği yapılacağında sıkıntı yaşanmasın. Her ne şartta olursa olsun biletlerin açığa alındığı, iptal edildiği ve ücretlerinin geri iade edildiği biletler business ve first class sınıflarıdır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir