Uçak bileti değişimlerindeki sorunlar nelerdir

Online üzerinden Türk veya yabancı hangi hava yolu firması olursa olsun uçak bileti almadan önce sonrasında mağduriyetler yaşamamak için muhakkak iade ve iptal şartlarının okunması şarttır. İade, iptal ve uçak bileti değişin prosedürleri firmadan firmaya değiştiğinden firmaların şartları okunup öğrenildikten sonra kişiye uyuyorsa bilet alınmalıdır. Yoksa okunmadan kabul edilip alındığında uçak bileti değişiminde bilet fiyatı, ilave ek ücretleri ve ceza ücretleri gibi sorunlar yolcunun karşısına çıkabiliyor. Mesela iptal, iade ve değişikliğin yapılmadığı her uçakta belli sayıda koltuk için geçerli olan uygun fiyatlı promosyon biletlerinde değişim olmadığını okumalı ve ona göre kabul edilip alınmalıdır. Promosyon biletlerde hiçbir firma iptal veya değişiklik işlemleri yapmaz.

Hava yolu firmalarında farklı sınıflandırmalar yapılsa da genelde var olan Esnek biletlerde vergiler hariç iade alınabiliyor ya da az bir miktar ücret ödenerek iptal, iade veya değişiklik işlemleri yapma imkânı vardır. Plan program yapıldıktan sonra en baştan programa ve yolcunun kendi şartlarına uygun olan bileti alması daha doğru olacaktır. Online olarak web sitesi üzerinden alınmış biletler, rezerve edilmiş biletler veya satış ofisleri aracılığı ile alınan biletler üzerinde yapılacak değişiklikler hava yolu firmalarının belirlemiş olduğu genel kurallara göre değişiklik göstermektedir. İptal ve iade işlemlerinde uçuş saatinden en az 2 saat öncesinde kadar başvuruların yapılmış olması gereklidir. Uçuştan 2 saat öncesinde kadar başvurma şartı aynı şekilde değişiklik işlemleri için de geçerlidir.

Firmanın genel kurallarına göre değişiklik mümkün ise bu süreç hızlı bir şekilde başlatılır ve değişiklik isteği neticelendirilir. Üç farklı bilet ve uçuş hizmet çeşidi olan Promosyon, Ekonomik ve Business Class sınıflarına göre değişiklik durumları da farklılık gösterdiği bilinmektedir. Ekonomi ve Business Class biletlerin değişim ve yeniden düzenlenmesi konusunda çağrı merkezi aranıp ekiplerden yardım talep edilebilir. Biletlerdeki değişim ve düzenleme gün içerisinde gerçekleştirilir. İade durumu söz konusu ise 5 gün içerisinde tutar bankaya aktarılır. Bazı firmalar iade durumunda kesinti yapıp, cezai işlem uygulayabilir. 2 saatten daha kısa bir süre içinde başvuru yapıldıysa firmanın yaptırımı ile karşı karşıya kalınabilir. Her firmanın iade, iptal ve değişikliler hakkındaki genel kurallarını internet üzerinden öğrenmek işleri kolaylaştıracaktır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir