Uçağıma zamanında yetişemeyeceğim ne yapmalıyım

Uçağına zamanında yetişemeyen yolcu ilk önce sakin olup telâşe kapılmadan yardımcı olması için havayolu firmasının müşteri temsilcisini arayıp veya firmanın biletleme bölümüne bakan yetkili kişisini bulup durumu anlatmalıdır. Durum oldukça nazik ve sakin bir dille anlatılmalıdır ki binlerce kişi ile ilgilenmek zorunda olup yorgun olabilecek görevli durumu anlayıp yardımcı olabilsin. Görevliye durumu nazik ve kibarca anlattıktan sonra yardım etmesi rica edilmelidir. Uçağa zamanında yetişemeyip kaçıran kişiler biletinin iptal mi olduğunu bilet parasını alıp alamayacaklarını görevliden öğrenebilirler. Kısıtlı ekonomi, ekonomi, yüksek ekonomi, esnek, first class, business class olarak belirtilen biletlerin sınıfına göre ve hava yolu firmasına göre biletlerin iptal durumları ve para iadesi değişmektedir.

Uçak kaçırıldığında ilk olarak yolcuların normal bir şekilde anlayamayacağı şekilde kodlarla yazılan bilet sınıflarıdır. Biletlerin sınıfları W, X, V, Y, Q gibi kodlarla belirlenmektedir. Bu kodlarla belirlenen biletlerin hangi opsiyonlardan yararlanabileceği firmanın genel kurallarında bellidir. Bilet, herhangi bir seyahat acentesinden alındıysa hemen o acenteye başvurmak ve yardımcı olmalarını istemek en doğru adım olacaktır. Gidiş ve dönüş olarak alınan uçak biletinin sadece gidiş uçağı kaçırıldı ise dönüş bileti ne olur yanar mı bu soru bu durumu yaşayan herkesin en önemli sorusudur. Seçilmiş olan bilet tarifesi buna müsaitse dönüş bileti kullanılabilir. Fakat birçok firma herhangi bir parkur kaçırıldığında ondan sonraki parkurlar ve gidilecek yerlerin biletlerini otomatik olarak iptal ederler.

Uçak kaçırıldığında yolcuların önünde farklı yollar açılmaktadır. Bunlardan birincisi bir sonraki uçaktan fark ücretini ödeyerek uçak biletinin saatini veya tarihini değiştirmektir. Diğer yol ise kaçırılmış olan uçağın bileti çöpe atıp tamamen yeni bir firmadan yeni bir bilet almaktır. Bir diğer yol ise daha uçak biletini veya tatil paketini almadan önce seyahat sigortası satın almaktır. Alınan bu seyahat sigortasının da sigorta poliçesi baştan sona okunarak bu tür durumlarda yolcuyu güvence altına alan maddelerin olmasına dikkat edilmelidir. Bazı havayollarında uçak bileti ücretlerinin iadesinin veya bilet tarihinin değiştirilmesine müsaade eden tek sebep ve güvence seyahat sigortalarında belirlenmiş kurallar olmaktadır. En doğrusu uçağı kaçırmamak için en az belirtilen saatten bir saat önce havalimanında olmaktır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir