Telefonla uçak biletimi iptal ettirmek mümkün mü

İptal, iade ve değişimi olmayan promosyon dışındaki iptal edilebilen diğer bütün uçak biletleri hava yolu firmalarının ana sayfalarında bulunan Bilet İptal bölümüne girerek veya Çağrı merkezi aranarak iptal işlemi gerçekleştirilir. İptal işlemleri hava yolu firmalarının genel kurallarına göre değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle hava yollu firmaları uçuş saatinden 2 saat önceye kadar iptal ve iade işlemi yapmaktadır. Telefonla uçak biletini iptal ettirmek çağrı merkezini arayarak mümkün olmaktadır. Çağrı merkezinin yönlendirmesi ile gerçekleştirilen iptal işlemi neticesinde para iadesi gereken durumlarda işlemler kredi kartının bulunduğu bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bazı bankalarda para iadesi 3 iş gününde gerçekleşirken diğer bazı bankalarda ise 5 iş gününde gerçekleşmektedir.

Debit yani banka kartları ile yapılan iptal işlemlerinde para iade süresi bankalar arasındaki yazışmalardan dolayı 7 iş gününe hatta bazı bankalarda 10 iş günü üzerine çıktığı bile görülmektedir. Uçak biletinin alındığı hava yolu firmasının çağrı merkezinden yapılan rezervasyon ve bilet iptal bilgisi ve para iade talebi firma yetkililerine iletilmedi ise bilet parasının iade süreci daha başlamamış demektir. Telefonla çağrı merkezi aranarak bilet iptali gerçekleştirildikten sonra ilgili hava yolu firmasının çağrı merkezi aranarak iade talebinin mutlaka bildirilerek başvuru yapılması gerekmektedir. Diğer türlü durumlarda iptal işlemleri yapılıyor fakat para iade talebi unutulabiliyor. Böyle bir mağduriyet yaşamamak için mutlaka çağrı merkezi aranmalı, ihmal edilmemelidir.

Her uçakta belli sayıda koltuk için geçerli olan uygun fiyatlı Promosyon biletlerde hiçbir şekilde ne telefonla ne de online iptal, iade ve değişiklik işlemleri yapılmamaktadır. Bunun dışında olan Ekonomi ve Business Class sınıflarının biletlerinin iptal ve iade işlemleri için çağrı merkezi aranarak talepte bulunulabilir. Bu biletler alınırken mağdur olmamak için iptal ve iade koşullarına dikkat edilerek alınmalıdır. Çünkü bazı hava yolu şirketleri alırken yapılan sözleşmelere dayanarak iade kesintisi veya cezalı işlem yapabilmektedir. Böyle bir durumda sıkıntı yaşamamak için hemen firma ile iletişime geçmek ve talep oluşturmak elzemdir. Şayet işlemleri usulüne uygun yerine getiriliyorsa bu durumda bilet iptallerinde sadece servis ücreti kesintisi alınacak başka ücret talep edilmeyecektir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir