Online uçak bileti satın alma sorunlar nelerdir

Günümüzde hayatın birçok alanında internet kullanılarak işlerde kolaylık sağlamaktadır ki uçak bileti almak için de artık acentelere gitmeye gerek kalmadan evden online olarak almak mümkündür. Online uçak bileti satın almak bazı insanlara göre güvenli değildir ve hatta alırken bazı sorunlar yaşanmaktadır. Online alışveriş yaparken olduğu gibi uçak bileti alırken de bazı sorunlar ile karşılaşmamak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan birincisi, biletin alınacağı hava yolu firmasının sitesine girdikten sonra uçuş tarihini, kalkış ve varış noktalarını seçtikten sonra ödeme sayfasında kredi kartı bilgilerini doldurmadan önce ekranın sol üst köşesinde yer alan arama çubuğundaki kilit işaretinin yeşil renkte olmasına ve kilitli olduğunu gösteren kapalı konumda olmasına dikkat etmek gerekir.

Kilit işareti yeşil ve kilitli olduktan sonra kredi kartı bilgilerini eksiksiz olarak doldurabilirsiniz. Kart bilgileri doğru olarak doldurulduktan sonra sistem kendiliğinden uçak biletini almayı güvenli hale getiren 3D Secure sistemine yönlendiriyor. Bu sistem günümüzde kullanılan Visa ve Mastercard ile yapılan işlemlerin çoğunda kullanılmaktadır. Bu sistemle bilgiler doğrudan bankaya yönlendirilmektedir. Böylece üçüncü şahıslar tarafından kart bilgilerinin görüntülenme ve elde edilme riski ortadan kalkmış olur. Risksiz bir şekilde bilet almak için tek yapılması gereken 3D Secure kutusu açıldıktan sonra cep telefonuna gelen şifreyi belirlenen süre içinde doğru olarak yazmaktır. Son dönemlerdeki ileri teknolojik bu veya benzeri özel güvenlik alt yapıları web sitelerinden uçak bileti alma işlemlerinin güvenli hale getirmektedir.

Online uçak bileti alma fırsatları doğmadan önce biletler el ile yazılırdı ki o dönemlerde de daha farklı sorunlar yaşanmakta idi. Teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi ile artık her şey daha rahat, pratik ve kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Güvenli olan siteleri bulduktan sonra online uçak bileti almak hem çok basit hem de çok güvenlidir. Artık bilet alma işleminden tutun da bilet basımına kadar birçok işlem teknoloji ile halledilebiliyor. Kontuar önünde beklemeden doğrudan uçak biniş kapılarına geçip, teknolojinin hizmetlerinden faydalanıp çıkarılan biniş kartını lazer geçişine okutup doğrudan uçağa binilebilir. Bazen Online uçak bileti satın alma da sorunlar yaşansa da günümüzde artık en güvenli yöntemlerin başında yer almaktadır.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir