Kendi adıma olmayan uçak biletini kullanabilir miyim

Hava yolu seyahati için uygun fiyatla bilet aldıktan sonra yolculuğa çıkmanıza engel çıktı ise ücreti uygun olan biletin yanmaması için iptal etmek yerine yakın birisine devretmek istenildiğinde birçok firma buna müsaade etmezler. Genellikle düşük bütçeli havayolu firmaları böyle bir durumda isim değişikliğine veya biletin bir başkasına devredilmesine bazı şart ile müsaade etmektedir. Bu firmalar bilet fiyatının üzerine ekstra bir ücret talep edip, bu ücret müşteri tarafından karşılandığında farklı bir isim üzerine kayıtlı biletle veya bilgi değişikliği yapıldıktan sonra yapılan devir işlemlerinin ardından uçak yolculuğu gerçekleştirebiliyor. Yani her türlü durumda ekstra ücreti karşılandığında düşük bütçeli havayolu firmaları kendi adına olmayan uçak bileti ile uçma imkânı sağlamaktadır.

Büyük, popüler, adı duyulmuş, bilinen ve kurumsallığına önem veren hava yolu firmalarında disiplinli bir çalışma vardır. Bütün konulara büyük bir hassasiyet ile yaklaşan bu firmalar müşterilerinin zarar görmemesi için dikkatli davranmayı seçerler ve bilet sahibi olmayan başka bir kişinin aynı biletle seyahat etmesi söz konusu bile olamaz. Diğer firmalarda olduğu gibi düşünerek ücret ödeme teklif dahi edilse asla mümkün olmayacağını bu firmalardan bilet alanlar bilmelidir. Bilet almadan önce her türlü durumla karşılaşma ihtimali olduğundan müşteri temsilcileri ile görüşüp bu tür konular hakkında bilgi almak gerekir. Herhangi bir aksilik yaşandığında en doğru ve net bilgileri üçüncü şahıslardan değil de firma yetkililerinden öğrenmek daha sağlıklı olacaktır.

Havayolu şirketlerinin bazıları ek ücret ile bazıları ise asla izin vermediklerinden dolayı uçak bileti alınırken ad, soyadı kısımları doldurulurken büyük ihtimam göstermek gerekir. Ad, soyadı Latin harfleri ile pasaportta veya nüfus cüzdanında yazıldığı gibi aynen yazılmalıdır. Web sitelerindeki elektronik sistem otomatik olarak yanlış yazılsa dahi bileti verdiğinden sistemlere güvenmeden dikkat etmek gerekir. Yolcular mevcut biletini ilk uçuşu yapmadan açığa aldığında 1 yıl içerisinde kullanma hakkı vardır. Bu işlemler yapılırken ilgili sınıfın ceza kuralları ve ileri tarihlerde kullanırken o tarihteki fiyat farkı ödendikten sonra tekrar kullanılabilir. Bazen misafirler bu açık bileti farklı birine devretmek isteyebilirler. Fakat açık bilet devredilmez, isim değişikliği yapılmaz ilk olarak kimin adına alındıysa sadece o kişi kullanabilir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir