Hatalı bilet satın almışım nasıl düzeltebilirim

Uçak biletini web sitelerinden online işlemlerle satın alırken kalkış saati, varış yeri gibi daha farklı hatalar yapılabiliyor ve bu hataların düzeltilme şartları düşük tarifeli veya düzenli tarifeli havayollarına göre değişmektedir. Düşük tarifeli havayollarının biletlerinde hata varsa hemen belirlenen telefon numarasının en kısa sürede aranması ve sorunun bildirilmesi şarttır. Bu firmaların kuralları çok olduğundan hata bildirimi ne kadar kısa sürede yapılırsa o kadar iyidir. Hataların değişikliklerinin ücrete tabi olduğu da unutulmamalıdır. En sık rastlanan hatalardan olan kalkış ve varış tarihinin yanlış seçilmesinde bazen ücret talep etmemektedirler. Ödemenin gerçekleşeceği bir saat içinde aranıp yardım istendiyse firma yetkilileri bu durumda ek ücret almamaktadır.

Düşük tarifeli firmalarda tarih değiştirildiğinde şayet alınan tarihteki bilet fiyatları yüksekse aradaki fark müşteriden talep edilir. Ad veya soyad hatalıysa şirketin herhangi bir ücret talep etmemesi muhtemeldir. Şirketlerin koşullarına göre böyle bir değişiklik 1 ile 3 harf arasında ücretsiz yapılır. Bir harf değişikliği ismin tamamını değiştiriyorsa firma bunu kabul etmeyebilir. Doğum günü hatalı girildiyse müşteri hizmetleri ile irtibata geçilerek bu hata hemen düzeltilebilir. Yetişkin yerine çocuk veya bebek yerine yetişkin yazıldıysa bu sıkıntı oluşturur bundan dolayı yolcu kategorisi girilirken çok dikkat etmek gerekir. Kategorilerde ücret farkı olduğundan mağduriyet yaşama ihtimali büyüktür. Düzenli tarifeli havayollarında en kısa sürede müşteri temsilcileri ile irtibata geçmek gerekir.

Düzenli tarifeli firmalarda en çok rastlanan hatalardan olan gidiş dönüş tarihi yanlış seçilmesidir. Bu durumlarda hata tespit edildiğinde düzenleme ödemenin gerçekleştiği gün içerisinde yapıldıysa ücretsiz yapılması imkân dâhilindedir. Yapılan değişiklik düzenlenen uçuşun ücretine göre düzenlenir. Bir diğer hata ise ad veya soyadın yanlış yazılmasıdır. Bu durumda da düzenli havayolları genellikle 1 ile 3 harf arasındaki düzeltmeyi ücret almadan yapmaktadır. Tek bir harf bile olsa isim tamamen değişiyor ise havayolları bunu düzeltmez, değişikliği gerçekleştirmez. Biletlerde yolcu kategorisi biletin ücretini belirlediğinden dolayı en dikkatli seçilmesi gereken alandır. Yetişkin yerine 65 yaş üzeri seçilirse ücret düşeceğinden böyle bir hatanın düzeltilmesi için uçaktaki koltuk durumuna değişmekle birlikte biletin iptal edilip yeniden düzenlenmesi gerekir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir