Bilet iptallerinde karşılaşılan sorunlar nelerdir

Terör olayları, uçak kazası, personel grevleri, hava trafiğine konulan sınırlamalar, güvenlik ile ilgili alınan kararlar gibi olağanüstü durumlar veya havayolunun kendinde kaynaklanan sebeplerden uçak iptalleri yaşanabiliyor. Ülkemizde daha çok sis, kar, fırtına, buzlanma gibi elverişsiz hava şartlarından dolayı rötar ve iptaller yaşanmaktadır. Uçak sefer iptalleri, uzun vadeli rötar gibi durumlarla karşılaşan yolcuların mağduriyet yaşamamaları için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yayımladığı Havayolu ile seyahat eden yolcuların haklarına dair yönetmelik ile havayolu firmalarının sorumluluklarını belirledi. Seferlerin iptalleri ile birlikte bilet iptallerinde bazı sorunlarla karşılaşılmaktadır. Yolcuların havalimanında yaşadıkları sıkıntılar, bilet parasını alamamak, maddi sıkıntılar, konaklama ve yaşanan zorluklar bu sorunlardan sadece birkaç tanesidir.

Havayolu şirketlerinden kaynaklanmayan terör saldırısı, kazalar, güvenlikle ilgili alınan kararlardan bilet iptalleri gerçekleşirse firmalar tazminat ödemek zorunda değildir. Fakat yinede yolcularının yiyecek, içecek ve konaklama hizmetlerini karşılamak zorundadır. Ülkemizde kış aylarında yaşanan kar yağışından ve fırtına gibi elverişsiz hava koşullarından seferler iptal olduğunda ve biletler de iptal edildiyse o zaman yolcular tazminat hakkı iddia edemez bilet ücret iadesi ve uçuş tarih değiştirme imkânlarından yararlanabilirler. Bunların yanında yolcuların otelde konaklama ve ihtiyaçlarının da havayolu firması tarafından karşılanması gerekir. Bu tür durumlardan değil de yolcunun kendisi biletini iptal etti veya iade ettiyse bu durumlarda hava yolu şirketlerinin iptal ve iade kuralları geçerlidir.

Havayolu firmalarının yaptığı sözleşmeye göre değişse de genellikle uçuşa iki saat kalıncaya kadar bilet iade ve iptal işlemleri yapılabilir bu saat geçtiğinde bu hak kaybedilmiş olur. İptal, iade ve değişiklik olmayan promosyon biletlerin dışındaki ekonomi ve Business Class sınıflarında telefon ile çağrı merkezi aranıp talepte bulunulabilir. Özel bir nedenden dolayı iptal gerçekleştirileceği durumlarda online bilet alınırken kabul edilen şartlar önemli olmaktadır. Bazı biletler alınırken iade kesintisi ya da cezalı işlemler kabul edilmiş olabiliyor. Bu olaylarda mağdur olmamak için firmayla iletişime geçip talep oluşturmak gerekebilir. Uygun şartlarda yapılan iptal ve iadelerde sadece servis ücreti kesintisi yapılabilir. Bunun dışında bir de 12 saatten az bir zaman kala işlem yapıldıysa o zaman da cezalı işlem ücreti de talep edilebilir.

Benzer Başlıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir